XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Brak "prawa drogi" blokuje inwestycje w branży energetycznej

Brak "prawa drogi" blokuje inwestycje w branży energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środowisko energetyków opowiada się za szybkim opracowaniem i uchwaleniem specjalnej ustawy, przyspieszającej inwestycje dotyczące budowy nowych sieci energetycznych. Chodzi o tzw. prawo drogi, którego brak - w opinii energetyków - może zablokować inwestycje w tej branży.

"Dzisiejsze regulacje prawne żaden sposób nie przystają do tego, aby można było szybko i sprawnie budować sieci energetyczne. Cykl pozyskiwania terenów pod budowę sieci trwa od kilku do nieraz nawet kilkunastu lat" - powiedział w piątek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, a zarazem prezes grupy Tauron, Dariusz Lubera.

Problemy w budowie sieci energetycznych zaliczył do największych, obok grożącego Polsce deficytu mocy wytwórczych, problemów polskiej energetyki. Jego zdaniem, bez nowego prawa, które ułatwi budowę sieci, niezbędne inwestycje w krajowym sektorze energetycznym będą blokowane lub opóźnione.

"Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której mamy pieniądze, mamy moce, które chcielibyśmy wyprowadzić w postaci sieci, ale nie mamy możliwości zbudowania nowej linii, co może wszystko zniweczyć" - podkreślił Lubera.

Jako przykład podał trwające kilka lat procedury związane z wyprowadzeniem mocy nowobudowanego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Choć blok wkroczył już w fazę rozruchu, a w marcu 2009 r. będzie uruchomiony, to dopiero niedawno zawarto porozumienie z ostatnim z 312 właścicieli terenów, przez które przebiega nowa linia. Żeby podłączyć nowy blok do krajowego systemu, trzeba było wybudować 8 km linii.

Energetycy przekonują, że bez specjalnej ustawy o tzw. prawie drogi dla inwestycji infrastrukturalnych, bardzo trudno będzie zapewnić bezpieczeństwo systemu energetycznego. Chodzi nie tylko o linie energetyczne, ale także np. gazociągi, wodociągi, sieci ciepłownicze i telekomunikacyjne.

Jak mówił Lubera, takie ustawy obowiązują w wielu krajach. Energetycy postulowali niegdyś, aby do prawa energetycznego wprowadzić zapis oparty na rozwiązaniach z czasów II RP, stanowiących, że ewentualne sądowe spory o wysokość świadczeń czy odszkodowań nie wstrzymują inwestycji związanych z liniami energetycznymi. Teraz jednak - według prezesa - potrzebne są głębsze regulacje ustawowe w tym zakresie.

Zdaniem prezesa Towarzystwa, problem jest tym ważniejszy, im większe wyzwania stoją przed polską energetyką. W jego ocenie, aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną, w Polsce należałoby rocznie oddawać do użytku co najmniej tysiąc megawatów nowych mocy, a drugie tyle modernizować.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej istnieje od 1990 r. Skupia m.in. przedsiębiorstwa energetyczne i firmy kooperujące z nimi z całej Polski. Jego członkami są m.in. zakłady energetyczne, elektrociepłownie i elektrownie; w sumie ponad 200 podmiotów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak "prawa drogi" blokuje inwestycje w branży energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!