Brak stabilnej polityki ogranicza rozwój rynku biomasy

Brak stabilnej polityki ogranicza rozwój rynku biomasy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska ma ogromny potencjał rozwoju upraw roślin energetycznych. Nie wykorzystuje go jednak, potykając się o brak jasnej i stabilnej polityki, określającej produkcję na cele energetyczne - twierdzi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Ryszard Gajewski, prezes Polskiej Izby Biomasy.

- W 2009 r. w całej Unii zniesiono dotychczas obowiązujące dopłaty do upraw roślin energetycznych. W unijnym budżecie na ten cel było przeznaczone 90 mln euro, przewidziany areał to 2 mln ha. Od 2010 r. taka forma zachęty już nie obowiązuje. Nie wiemy jaka będzie dalsza polityka - mówi Ryszard Gajewski.

Także z budżetu Ministerstwa Rolnictwa, a konkretnie Agencji Rynku Rolnego były dotacje do zakładania plantacji wieloletnich plantacji roślin energetycznych.

- W poprzednich latach rolnicy mogli uzyskać zwrot prawie 50 proc. kosztów. Nie wiadomo jak to będzie wyglądało w przyszłości.
Tak niestabilna i trudno przewidywalna polityka powoduje niechęć rolników do zakładania plantacji - zauważa Ryszard Gajewski.

Jego zdaniem, ważnym czynnikiem utrudniającym rozwój rynku roślin energetycznych jest brak synergii między producentami a odbiorcami.

- Uważam, że energetyka cały czas traktuje producentów biomasy jak kopalnie. Ogłasza przetarg i oczekuje, że u bram staną zastępy pojazdów wyładowane biomasą. A to nie jest tego typu paliwo. Powinno się ją stosować tylko lokalnie, w promieniu nie większym niż 50-70 km od miejsca wytworzenia. Biomasa jest paliwem objętościowym, mniej kalorycznym, bardziej różnorodnym od węgla. Z punktu widzenia technologii spalania sprawia dość duże problemy - wyjaśnia prezes PIB.

W jego opinii, energetycy boją się także nowości. Ale ze względu na to, że mają obowiązek wykorzystywania OZE, muszą szukać nowych rozwiązań.

- Muszą też stosować biomasę pochodzenia rolniczego. Od 2015 r. duże jednostki wytwórcze (powyżej 5 MW), chcąc produkować zieloną energię poprzez system spalania i współspalania będą musiały korzystać wyłącznie z biomasy pochodzenia rolniczego - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Ryszard Gajewski. Dlatego już dzisiaj zarówno rolnicy, jak i energetycy powinni myśleć o roku 2015. W przypadku roślin wieloletnich, dochodzenie do pełnej wydajności zajmuje ok. 3-4 lata. Powinny powstawać zwłaszcza plantacje dedykowane konkretnym odbiorcom.

- Należałoby w tym przypadku jasno określić zasady, podpisać wieloletnie kontraktacje, określające wielkość plantacji, sposób przetworzenia biomasy oraz ścieżkę cenową. Dla rolnika decyzja o założeniu takiej plantacji jest zobowiązaniem na wiele lat. Musi wiedzieć jakich dochodów może się spodziewać, od czego będą zależały. Brak jasnej i spójnej polityki jest powodem, dla którego nie powstają tego typu przedsięwzięcia - podsumowuje Ryszard Gajewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!