XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bruksela pomoże w transformacji Śląska. Są na to pieniądze

Bruksela pomoże w transformacji Śląska. Są na to pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Województwo Śląskie dostanie wsparcie w ramach uruchomionej pod koniec 2017 roku inicjatywy dotyczącej transformacji regionów górniczych. Jak wynika z informacji samorządowców z woj. śląskiego, pod tym kątem zapewniono już specjalne fundusze.

  • Lista projektów, które jako pierwsze mają być realizowane w ramach Coal Regions in Transition, miałaby zostać ogłoszona na rozpoczętym oficjalnie w poniedziałek szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.
  • Chcemy rozwijać małe, rozproszone małe elektrownie, chcemy odzyskiwać sieci ciepłownicze oraz promować program gazyfikacji - podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski 
  • W lipcu 2018 roku strona polska wybrała 12 projektów z zaproponowanych wstępnie pod kątem CRiT 36 przedsięwzięć. Projektami mają zarządzać zgłaszające je podmioty

O inicjatywie mówił podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku woj. śląskiego b. wicemarszałek regionu zajmujący się m.in. tą kwestią, obecnie szef sejmikowego klubu radnych klubu KO PO-Nowoczesna Michał Gramatyka.

Przedstawiając dokonania poprzedniego marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi Gramatyka wskazał m.in., że w poprzedniej kadencji samorząd województwa rozpoczął walkę o jakość powietrza (uchwała antysmogowa), przyczynił się także do objęcia regionu unijną inicjatywą Coal Regions in Transition - z odrębnym funduszem.

- Nie bez znaczenia dla tej kadencji zarządu jest również włączenie woj. śląskiego do grupy czterech regionów górniczych, przeżywających okres transformacji powęglowej - powiedział b. wicemarszałek.

- Z mediów wiem, (…) że ostatnio odbyło się spotkanie z Komisją Europejską, gdzie pewne ustalenia prowadzone przez ostatnie cztery lata zostały potwierdzone i że dzisiaj już wiadomo, że będzie osobny fundusz na Coal Regions in Transition (…) i że woj. śląskie jest jednym z czterech europejskich regionów, które w tej pilotażowej dla Unii Europejskiej akcji na pewno będzie brało udział - dodał.

Gramatyka nawiązał w ten sposób do "spotkania platformy wsparcia regionów górniczych" zorganizowanego - według relacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego - przez Komisję Europejską wraz z samorządem regionu w Katowicach w ostatni piątek.

O najważniejszych wyzwaniach klimatycznych przypominał tam odpowiedzialny za CRiT wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Maros Szefczovicz.

- Już dzisiaj jesteśmy świadkami coraz częstszych, niepokojących zjawisk klimatycznych. Pamiętamy o tragicznych pożarach w Kalifornii czy w Szwecji. Nie zapominamy o tornadach, które zaczęły też pojawiać się w Europie Środkowej, w tym w Polsce - mówił, cytowany przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, Szefczovicz.

- Nikt nie ma wątpliwości, że koszty usuwania skutków katastrof klimatycznych są z roku na rok coraz wyższe. Nie możemy dalej czekać. Musimy działać. Możemy zmaksymalizować udział odnawialnych źródeł energii - to będzie podstawa naszego systemu energetycznego. Ponad 80 proc. energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych do 2050 r. - akcentował komisarz.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski nawiązał do przedstawionych w ub. tygodniu głównych założeń polskiej polityki energetycznej do 2040 r.

- Już rozmawiamy na ten temat między resortami. Czeka nas dyskusja w parlamencie. Bardzo ważne będzie dla nas zdanie samych mieszkańców. Dlatego do stycznia 2020 r. będziemy prowadzić konsultacje społeczne - zasygnalizował.

- Chcemy rozwijać małe, rozproszone małe elektrownie, chcemy odzyskiwać sieci ciepłownicze oraz promować program gazyfikacji. Teraz już nie planujemy. Wchodzimy w etap realizacji - zapewnił Tobiszowski, wśród przyszłościowych planów pod kątem CRiT wymienił innowacyjny pomysł redukcji metanu w kopalniach, wpływający m.in. na ograniczenia w następnych latach emisji tego gazu do atmosfery.

Mówiący o finansowaniu CRiT europarlamentarzysta Jerzy Buzek wskazał, że w Parlamencie Europejskim udało się przegłosować dodatkowe środki na sprawniejsze przekształcenie regionów węglowych.

- Oponenci tych dodatkowych pieniędzy uważali, że będą one wydane na wzmacnianie węgla. Tymczasem zamysł ich wydatkowania jest zupełnie inny. Chodzi o sprawiedliwe odchodzenie od węgla - akcentował Buzek.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski uznał ideę platformy regionów górniczych za cenną i wartościową.

- Forum współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi, wsparte doradztwem eksperckim to istotny "katalizator", który przyśpiesza i wzmacnia proces transformacji przemysłowej regionu. Jako region szeroko współpracujący z Ministerstwem Energii chcemy być przede wszystkim skuteczni - deklarował Chełstowski.

W lipcu 2018 roku strona polska wybrała 12 projektów z zaproponowanych wstępnie pod kątem CRiT 36 przedsięwzięć. Projektami mają zarządzać zgłaszające je podmioty - m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd woj. śląskiego. Zgłoszone projekty są zgodne z rządowym Programem dla Śląska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bruksela pomoże w transformacji Śląska. Są na to pieniądze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!