Brytyjski parlament krytycznie o rynku energetycznym

Brytyjski parlament krytycznie o rynku energetycznym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Regulator rynku energii nie robi wszystkiego, by zwiększać zaufanie konsumentów do rynku energetycznego - twierdzą parlamentarzyści z Komitetu ds. Energii Izby Gmin. W najnowszym raporcie domagają się również bardziej przejrzystej polityki cenowej ze strony największych graczy rynkowych.

"W czasach, gdy wielu Brytyjczyków zmaga się z rosnącymi cenami energii, konsumenci potrzebują gwarancji, że "wielka szóstka" (sześciu największych operatorów na brytyjskim rynku energii) nie czerpie nadmiernych zysków" - powiedział podczas prezentacji raportu członek komitetu Robert Smith.

Według niego, sytuację utrudnia jeszcze skomplikowana struktura wewnętrzna największych spółek, która nie pozwala na pełne oszacowanie zysków bez wglądu w wewnętrzne dane. Pełnego obrazu sytuacji nie przedstawiają także raportowane wyniki finansowe. "Ofgem (brytyjski regulator), powinien rzucić więcej światła na tę kwestię" - dodał Smith.

Winą regulatora jest - zdaniem parlamentarzystów - właśnie brak zdecydowanych działań w kierunku zwiększenia przejrzystości branży, co pozwoliłoby także zwiększyć poziom konkurencji z korzyścią dla konsumentów.

Raport częścią winy za obecną sytuację na rynku obarcza także rząd, który ich zdaniem zbyt późno i zbyt małym stopniu wspiera najuboższych w walce z rosnącymi kosztami energii poprzez m.in. wsparcie inwestycji efektywnościowych. Zauważa się w nim, że już samo ocieplenie większości budynków może dać znaczące oszczędności w postaci niższych kosztów energii.

Zdaniem członków komitetu rząd powinien zrezygnować z finansowania wielu programów środowiskowych poprzez zwiększanie rachunków za energię i przenieść te koszty na ogólne opodatkowanie. Pozwoliłoby to w większym stopniu odciążyć najuboższych od ponoszenia kosztów polityki klimatycznej.

Według komitetu 9 proc. rocznych rachunków za energię stanowią obciążenia wynikające z polityki klimatycznej. Z kolei według szacunków rządowych do 2020 roku spowodują one wzrost rachunków aż o 33 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!