Budowa bułgarskiej elektrowni Belene: wolniej, ale bezpieczniej

Budowa bułgarskiej elektrowni Belene: wolniej, ale bezpieczniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria nie zamierza rezygnować z planów budowy nowych reaktorów atomowych, lecz nie wyklucza spowolnienia projektu drugiej elektrowni, Belene, by zastosować lepsze zabezpieczenia. Projektanci z rosyjskiego Atomenergopromu są gotowi dać dodatkowe gwarancje.

"Tragedia w Japonii nie stanie się przyczyną zrezygnowania z elektrowni w Belene" - oświadczył premier Bojko Borysow, zapewniając, że kraj podejmie dodatkowe kroki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa reaktorów.

Była to reakcja na wtorkową sugestię unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera, że Bułgaria powinna przeanalizować plany budowy drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem i na żądania frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim o wycofanie unijnego zezwolenia na budowę tego obiektu.

Szef resortu gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow nie wykluczył spowolnienia realizacji projektu Belene, by zastosować lepsze zabezpieczenia. Dodał, że zamówiony dla nowej elektrowni reaktor mógłby być wykorzystany w istniejącej siłowni jądrowej w Kozłoduju.

Rosyjscy projektanci reaktora taką ideę odrzucili. "Tak się nie buduje elektrowni atomowych. Każda elektrownia powstaje na podstawie konkretnych warunków. Plac w Belene jest idealny i możemy wybudować siłownię w najkrótszym terminie" - oznajmił w środę w Sofii Kirił Komarow, szef rosyjskiego Atomenergopromu, będącego częścią Rosatomu, korporacji państwowej, która zarządza energetyką jądrową w Rosji.

Komarow wyraził w imieniu strony rosyjskiej gotowość przedstawienia dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dwóch reaktorów dla tej elektrowni. Zastrzegł jednak, że to podniesie dodatkowo koszt projektu, wycenianego przez Rosjan na 6,3 mld euro, i opóźni jego realizację o 2-3 lata. Bułgarsko-rosyjskie negocjacje w sprawie ceny siłowni jeszcze nie dobiegły końca.

"Systemy bezpieczeństwa stanowią ok. 40 proc. ceny siłowni atomowych" - wyjaśnił Komarow na konferencji prasowej w Sofii. Jak podkreślił, reaktory dla Belene należą do trzeciej generacji, mają unikatowy system zabezpieczeń, gwarantujący ich bezpieczną pracę przez 60 lat.

Elektrownia jest zaprojektowana, by wytrzymać uderzenie padającego samolotu o wadze 400 ton, temperaturę od minus 57 do plus 60 stopni Celsjusza. "Jeżeli strona bułgarska zażąda, możemy zbudować nawet tamę przeciw tsunami" - zadeklarował Komarow.

Dyrektor ds. bezpieczeństwa elektrowni z Kozłoduju Mitko Jankow zapewnił, że nie ma żadnych obaw przed zapowiedzianymi przez UE testami wytrzymałościowymi. Dwa reaktory tej siłowni, czynne od 1987 i 1991 r., są nowoczesne i mają wszystkie zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi, tornado, powodzią, pożarami. W ostatnich latach były dodatkowo modernizowane.

Według Sergeja Coczewa, szefa rządowej agencji, odpowiadającej za bezpieczeństwo eksploatacji reaktorów atomowych w Bułgarii, elektrownia w Kozłoduju jest projektowana, by kontynuować pracę przy trzęsieniu o sile 7 w skali Richtera, bo tyle według sejsmologów wynosi maksymalna siła wstrząsów, których można by spodziewać w regionie.

Najbliższym Kozłuduju i Belene aktywnym sejsmicznie regionem jest Wrancza we wschodnich Karpatach w Rumunii. Trzęsienie ziemi, do którego doszło tam 4 marca 1977 r., o sile 7,2 w skali Richtera nie doprowadziło do awarii w działających wówczas, a obecnie wyłączonych dwóch reaktorach atomowych w Kozłoduju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa bułgarskiej elektrowni Belene: wolniej, ale bezpieczniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!