Bułgaria boryka się ze skandalem ze skażeniem uranem

Bułgaria boryka się ze skandalem ze skażeniem uranem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prokuratura w mieście Haskowo na południowym wschodzie Bułgarii wszczęła postępowanie karne w sprawie zatajenia przed mieszkańcami faktu 13-krotnego przekroczenia norm zawartości uranu w wodzie w miejscowych wodociągach.

Prokuratura wyjaśniła w komunikacie, że postępowanie wszczęto w związku z tym, że od 28 października 2016 r. do 4 kwietnia 2017 r. urzędnicy "ukrywali informacje o stanie środowiska, czym narazili na poważne szkody zdrowie i życie ludności w Haskowie". Postępowanie prowadzą trzej prokuratorzy, którzy w ciągu dwóch miesięcy mają przestawić wyniki śledztwa.

Wyniki badań, przeprowadzonych we wrześniu i październiku ubiegłego roku, wykazały wzrost zawartości uranu w wodzie w wodociągach Haskowa 13-krotnie przekraczającej dopuszczalne normy oraz zwiększone od trzech do 10 razy promieniowanie alfa.

Za niepoinformowanie ludności o zagrożeniu zdrowia odpowiedzialne są: regionalny inspektorat zdrowia, inspekcja ochrony środowiska, miejscowe przedsiębiorstwo wodociągowe i regionalna dyrekcja kontroli wód, podporządkowana resortowi ochrony środowiska. Ich pracownicy będą przesłuchiwani.

Prokuratura ma również ustalić, dlaczego dane z Haskowa nie znalazły się w krajowym informacyjnym systemie ministerstwa środowiska o monitorowaniu wód.

Regionalna służba zdrowia ma dokonać analizy, czy w ostatnich trzech latach w regionie Haskowa doszło do wzrostu zachorowań na raka. Ma być też przeprowadzona analiza stanu gruntowych wód w regionie.

Tymczasem w środę przedłużono na czas nieokreślony wprowadzony w ubiegłym tygodniu w 70-tysięcznym Haskowie całkowity zakaz wykorzystywania wody z kranów do picia i gotowania, gdyż nowe analizy pokazały, że poziom zawartości uranu nadal znacznie przekracza normy. W mieście wodę pitną rozwozi 12 cystern. Jednocześnie w oddalonym o ok. 45 km na zachód od Haskowa mieście Pyrwomaj i w okolicznej wiosce Karadżałowo również zanotowano podwyższoną zawartość uranu w wodzie i zakazano jej spożywania. Poziom zawartości uranu jest tam jednak niższy.

Zarówno w okolicach Haskowa, jak i Pyrwomaja znajdują się stare kopalnie uranu, zamknięte w 1992 r., kiedy w Bułgarii zakończono jego wydobycie. Kopalnie miały być odpowiednio zabezpieczone, lecz dopiero teraz ma być przeprowadzona ich kontrola.

Analizę wody przeprowadzono w środę w Sliwenie na wschodzie kraju, gdzie również znajdują się stare kopalnie uranu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria boryka się ze skandalem ze skażeniem uranem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!