Bułgaria: Cztery firmy zainteresowane inwestowaniem w elektrownię atomową Belene

Bułgaria: Cztery firmy zainteresowane inwestowaniem w elektrownię atomową Belene
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cztery zagraniczne firmy chcą zostać strategicznym inwestorem dla elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, drugiej w Bułgarii obok obiektu tego rodzaju w Kozłoduju - poinformowała w niedzielę minister energetyki tego kraju Temenużka Petkowa.

  • Wśród kandydatów jest amerykański koncern General Electric, a także chińska państwowa spółka China National Nuclear Corporation (CNNC), francuska Framatome (dawniej AREVA) oraz rosyjski producent posiadanych przez Bułgarię dwóch reaktorów atomowych typu WWER 1000+, Rosatom.
  • Procedura wyboru powinna ruszyć do końca lutego, a obecnie dobiegają końca prace nad zaproszeniem zainteresowanych firm do udziału w procedurze. Zaproszenie ma być opublikowane w oficjalnych dokumentach UE i dwóch dużych światowych gazetach.
  • "Dążymy do publicznej i całkowicie przejrzystej procedury, która doprowadziłaby do zrealizowania ekonomicznie korzystnego projektu, który zagwarantowałby energetyczne bezpieczeństwo Bułgarii i całego regionu" - oświadczyła Petkowa.


Procedura, która powinna zakończyć się wyborem strategicznego inwestora, potrwa około 12 miesięcy - poinformowała minister. Inwestycja ma być realizowana na zasadach rynkowych, bez gwarancji państwowych i długotrwałych zobowiązań zakupu stałych kwot energii elektrycznej ze strony Państwowej Spółki Energetycznej.

"Naszą ambicją jest jednak, by Państwowa Spółka Energetyczna posiadała blokujące udziały w przyszłej spółce, ponieważ nie należy zapominać, że projekt będzie realizowany na bułgarskim terytorium i Bułgaria ponosi całe jądrowe ryzyko" - podkreśliła Petkowa.

Projekt budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 roku. Według najnowszych danych rządowych na projekt wydano ponad 3,5 mld lewów (1,8 mld euro).

W 2006 roku Bułgaria zamówiła w Atomstrojeksporcie, spółce córce Rosatomu, dwa reaktory jądrowe typu WWER 1000+ mające moc 1000 MW każdy. Po rezygnacji z budowy w 2012 roku Sofia musiała zapłacić w 2016 roku Rosji odszkodowanie w wysokości 620 mln euro zasądzone przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu i stała się ich właścicielką. W listopadzie 2018 roku z Atomstrojeksportem zawarto pięcioletnie porozumienie o konserwacji reaktorów.

W niedzielnym wywiadzie radiowym minister Petkowa poinformowała również, że po ubiegłotygodniowej decyzji o budowie bułgarskiego odcinku gazociągu Turecki Potok, mającego łączyć granicę turecką z serbską i zapewnić dostęp rosyjskiego gazu do Serbii i dalej do Europy Środkowej, inwestycja powinna być gotowa za rok. Gazociąg ma zacząć być eksploatowany w 2020 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!