Bułgaria domaga się dodatkowej rekompensaty za zamknięte reaktory atomowe

Bułgaria domaga się dodatkowej rekompensaty za zamknięte reaktory atomowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria domaga się od UE dodatkowego odszkodowania za wcześniejsze zamknięcie czterech reaktorów atomowych elektrowni w Kozłoduju - poinformował w piątek na konferencji prasowej premier Sergej Staniszew.

Jednocześnie tego dnia bułgarskie władze poinformowały, że odstąpiono od planów uruchomienia dwóch starych reaktorów elektrowni w Kozłoduju. Planom tym stanowczo sprzeciwiała się Unia Europejska. W styczniu bułgarski parlament opowiedział się za ponownym uruchomieniem tych reaktorów, co jednak nie było wiążące dla rządu, lecz jedynie upoważniało go do negocjacji z UE w celu otrzymania zezwolenia na takie przedsięwzięcie. Premier powiedział, że kwestia dodatkowej rekompensaty była jednym z tematów jego czwartkowej rozmowy w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso oraz komisarzem ds. energetyki Andrisem Piebalgsem.

"Przedstawiliśmy bardzo przekonujące argumenty w tej sprawie, porównaliśmy pomoc finansową, którą w analogicznej sytuacji otrzymały Słowacja i Litwa. Nasze argumenty mają za podstawę realne fakty, obliczenia, potrzeby naszego państwa i gospodarki.(...) Bułgaria nie chce niczego więcej niż to, do czego ma podstawy. Będziemy kontynuować walkę, dopóki nas nie usłyszą i nie dojdzie do konkretnych decyzji" - oznajmił premier.

Staniszew nie podał, o jaką sumę ubiega się Bułgaria, która już otrzymała całe przyznane jej wcześniej odszkodowanie w wysokości 550 mln euro.

Reuters pisze, powołując się na zastrzegającego sobie anonimowość przedstawiciela rządu, że w rzeczywistości Bułgaria wcale nie zamierzała uruchamiać ponownie reaktorów. Była to po prostu "próba zażądania większej rekompensaty" - powiedział ów przedstawiciel.

W lipcu 2008 roku minister gospodarki i energetyki Petyr Dymitrow zapowiedział, że dodatkowe pieniądze, o które stara się Bułgaria, mają być zainwestowane w projekty energetyczne, w tym w budowę drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.

Przed tygodniem rzecznik komisarza Piebalgsa, Ferran Tarradellas, nie wykluczył, że Bułgaria może otrzymać z funduszy unijnych dodatkową rekompensatę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria domaga się dodatkowej rekompensaty za zamknięte reaktory atomowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!