Bury: PGE poradzi sobie z terenami pod budowę elektrowni jądrowych

Bury: PGE poradzi sobie z terenami pod budowę elektrowni jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Grupa Energetyczna poradzi sobie ze sprawą gruntów pod budowę elektrowni jądrowych, także w okolicach Żarnowca - uważa wiceminister skarbu Jan Bury. Teren nad jeziorem Żarnowieckim wykupiła należąca do Grupy Energa - Energa Invest.

"Minister gospodarki wskazał kilka lokalizacji, tę jako pierwszą. Sądzę, że PGE jako lider tej inwestycji (w elektrownię jądrową - PAP) poradzi sobie z problemem terenów pod inwestycję, także w okolicach Żarnowca" - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister.

We wtorek resort gospodarki ogłosił, że Żarnowiec wygrał ranking na lokalizację pod przyszłą elektrownię jądrową, która zgodnie z rządowymi planami ma powstać w 2020 roku. Kolejnymi w rankingu były Warta-Klempicz i Kopań. Dwie pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce ma wybudować Polska Grupa Energetyczna. Decyzja o ich lokalizacji ma zapaść do końca roku.

Dziennik Gazeta Prawna podał, że spółka Energa Invest kupiła kilkanaście dni temu bez przetargu grunt w Żarnowcu. Jak podaje gazeta, terenem tym interesował się Jan Kulczyk. Dotychczas właścicielem kluczowego dla budowy elektrowni atomowej terenu była Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W drugiej połowie ub.r. zaoferowała ona w przetargu kilkadziesiąt hektarów ziemi nad samym jeziorem. Wówczas był tylko jeden chętny - Jan Kulczyk.

Wiceminister, pytany w środę o zakup przez Energę Invest terenów w Żarnowcu, odparł: "mają prawo, to jest decyzja korporacyjna gdańskiej grupy Energa. Zarząd i rada nadzorcza działają w interesie swojej spółki" - dodał.

Energa Invest to spółka należąca do gdańskiej grupy energetycznej Energa, w której Skarb Państwa ma prawie 88 proc. akcji. W czerwcu resort chce ogłosić zaproszenie do negocjacji dla inwestorów strategicznych na zakup 85 proc. udziałów Energi.

Bury pytany przez PAP, czy w perspektywie prywatyzacji Energi teren w Żarnowcu pod przyszłą elektrownię jądrową nie powinien być odkupiony od Energi Invest, odparł: "myślę, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!