XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Buzek: W Polsce mogą powstać dwie bezemisyjne elektrownie

Buzek: W Polsce mogą powstać dwie bezemisyjne elektrownie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce mogą powstać dwa zakłady produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wychwytywania i podziemnego składowania dwutlenku węgla - poinformował poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek

Na terenie całej UE ma powstać dwanaście takich zakładów.

Buzek, który jest współorganizatorem rozpoczętej w poniedziałek konferencji "Technologie czystego węgla - geologiczne aspekty podziemnego składowania i przetwarzania węgla" poinformował dziennikarzy, że wykorzystanie w elektrowniach technologii wychwytywania i podziemnego składowania CO2 (Carbon Capture and Storage - CCS) jest odpowiedzią UE na przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną produkowaną z węgla, przy jednoczesnym zaniechaniu emisji CO2 do atmosfery.

"Mamy już konkretne projekty. W Polsce do roku 2015 mogą stanąć dwie takie instalacje współfinansowane przez Unię Europejską" - zaznaczył Buzek. Według niego budowa tego typu inwestycji jest zgodna ze specjalnym programem flagowym ogłoszonym przez Komisję Europejską.

Jak podkreślili uczestnicy krakowskiej konferencji, Polska znajduje się w szczególnej sytuacji, gdyż jej energetyka w 93 proc. jest oparta na węglu, przez co nasz kraj należy do największych europejskich emitentów dwutlenku węgla. Tymczasem nowa polityka energetyczno-klimatyczna UE zakłada obniżenie emisji CO2 o co najmniej 20 proc. (w porównaniu z rokiem 1990) do roku 2020.

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Andrzej Siemaszko zaznaczył, że krajowe firmy energetyczne, myśląc o nowych inwestycjach i modernizacjach mocy produkcyjnych powinny uwzględniać wykorzystanie czystych technologii węglowych, w tym technologii zgazowywania węgla pozwalających na wychwytywanie CO2 i jego podziemne składowanie.

Naukowcy przypominają, że praktycznie w całej Polsce, a szczególnie w jej zachodniej i centralnej części występują głęboko pod ziemią porowate skały, które mogłyby zmagazynować olbrzymie ilości CO2 (szacowana ich pojemność wystarczy na ponad 100 lat).

Dwutlenek węgla może też być wykorzystywany do tzw. wzbogaconego wydobycia gazu ziemnego poprzez zatłaczanie CO2 w złoże gazu. Pozwoliłoby to wytłoczyć spod ziemi dodatkowe, znaczące ilości gazu ziemnego. Polska, jako pierwszy kraj UE od 1995 roku wykorzystuje zatłaczanie CO2 w złoże gazu w Borzęcinie.

"Aby Polska mogła podwoić krajowe wydobycie gazu ta technologia powinna być szerzej zastosowana" - dodał Siemaszko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buzek: W Polsce mogą powstać dwie bezemisyjne elektrownie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!