Były premier Litwy: decyzja Polski w sprawie elektrowni - polityczna

Były premier Litwy: decyzja Polski w sprawie elektrowni - polityczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zawieszenie udziału strony polskiej w budowie elektrowni atomowej na Litwie jest decyzją polityczną i może wpłynąć na realizację projektu budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego - uważa były premier Litwy Gediminas Kirkilas.

"Nie wątpię, że jest to decyzja polityczna, tak jak decyzją polityczną Polski było przystąpienie do projektu budowy siłowni" - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio "Znad Wilii" poseł opozycyjnej partii socjaldemokratycznej Gediminas Kirkilas.

Przypomniał, że "od początku strona polska udział w projekcie budowy na Litwie siłowni atomowej kojarzyła z budową polsko-litewskiego mostu energetycznego".

"Bardzo ważny dla nas projekt budowy mostu energetycznego ruszył z miejsca dopiero wówczas, gdy zaproponowaliśmy Polsce udział w budowie siłowni. Oczywiste jest, że teraz zainteresowanie strony polskiej budową mostu energetycznego zmniejszy się" - powiedział Kirkilas.

Jego zdaniem "Polska wysyła sygnały, że w stosunkach dwustronnych źle się dzieje".

Również czołowy litewski politolog Raimundas Lopata uważa, że ochłodzenie stosunków dwustronnych wpłynęło na decyzję strony polskiej dotyczącą wstrzymania udziału w projekcie budowy siłowni.

Lopata wyraża opinię, że zwrotem w stosunkach dwustronnych była tragedia pod Smoleńskiem, gdy w katastrofie lotniczej zginęła przychylna dla Litwy polska elita polityczna, a władzę objęli nowi liderzy. "Nie byliśmy przygotowani na pracę z Polakami w nowych warunkach, gdy zaczął dominować bardziej zdecydowany pragmatyzm" - mówi Lopata.

Gediminas Kirkilas za obecny stan stosunków polsko-litewskich obarcza rządzącą koalicję, a przede wszystkim partię konserwatywną. "Wśród nowej polskiej elity politycznej jest wiele osób przychylnych wobec Litwy, poczynając od prezydenta Bronisława Komorowskiego" - mówi Kirkilas. Podkreśla, że "każda współpraca wymaga zaangażowania i energii, a obecni rządzący nie zrobili nic, by utrzymać dobre stosunki, wręcz odwrotnie - zepsuli to, co stworzyliśmy".

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w piątek, że zawiesiła zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej na Litwie i zrezygnowała z rozmów o zakupie energii elektrycznej z Kaliningradu.

W piątek po ogłoszeniu przez PGE decyzji o zawieszeniu udziału w projekcie budowy elektrowni atomowej na Litwie, premier Litwy Andrius Kubilius i minister energetyki Arvydas Sekmokas zapowiedzieli kontynuację tego projektu.

Elektrownia Visaginas, która ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina, miała być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Polski, Łotwy, Estonii oraz inwestora strategicznego.

W lipcu Litwa wybrała technologię firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, natomiast negocjacje w kwestii finansowania projektu między litewską firmą VAE a koncernem Hitachi trwają i miały się zakończyć do końca 2011 r.

Według planów, inwestor strategiczny miał objąć w przedsięwzięciu większość udziałów; mniejszość miała zostać podzielona między spółki energetyczne z państw bałtyckich i PGE. Ilość dostępnej dla poszczególnych udziałowców energii miała odpowiadać ich zaangażowaniu w przedsięwzięcie. Z ostatnich doniesień wynikało, że Polska, Łotwa i Estonia będą miały do podziału 15 proc.

Dokumenty środowiskowe zezwalają, by siłownia, która ma powstać nad jeziorem Dryświaty, miała docelową moc 3400 MW. Jednak rozmowy Litwy z koncernem Hitachi dotyczą budowy tylko jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1500 MW. Strona litewska zakładała, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.

Zakłada się, że polsko-litewski most energetyczny zostanie wybudowany w 2015 roku. Ma on biec od Alytusa na Litwie, przez Suwalszczyznę do Ełku na Warmii i Mazurach. Linia ma mieć około 1000 MW. Jej długość wyniesie 154 km, z tego 106 km po stronie polskiej, a 48 - po litewskiej.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Były premier Litwy: decyzja Polski w sprawie elektrowni - polityczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!