Cała energetyka chce wytwarzać prąd z gazu

Cała energetyka chce wytwarzać prąd z gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przedstawił wczoraj posłom z sejmowej komisji Skarbu Państwa założenia strategii spółki do 2015 roku. Zakłada ona inwestycje na zwiększenie wydobycia, rozbudowę sieci przesyłowej i nowe magazyny. W sumie może pochłonąć 32 mld złotych.

Parlamentarzystów najbardziej zainteresowała zawarta w strategii perspektywa współpracy gazowego monopolisty z elektroenergetyką - czytamy w "Parkiecie".

- Od dłuższego czasu dostajemy od wszystkich działających w Polsce spółek energetycznych zapytania o możliwości współpracy w zakresie budowy elektrowni gazowych. Liczba proponowanych projektów rośnie z miesiąca na miesiąc - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG ds. strategii. - Realnie szacujemy jednak, że do 2015 roku można wybudować maksymalnie 1600-2000 megawatów mocy - stwierdził.

Zdaniem szefa PGNiG Michała Szubskiego, pierwsza elektrownia opalana gazem może ruszyć w 2012 r. - Od 2015 r. w energetyce możemy uplasować do 2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - wyjaśnił Szubski. Dodał, że podpisane są wstępne deklaracje w sprawie współpracy z Energą i Lotosem przy budowie elektrowni w gdańskiej rafinerii. Przypomniał, że PGNiG ma także podpisany list intencyjny z grupą energetyczną Tauron, w sprawie budowy bloku gazowego w Elektrowni Stalowa Wola o mocy 400 MW - napisał "Parkiet".

- Prowadzimy również rozmowy z inwestorami z zagranicy. Myślę, że z jednym z nich możemy podpisać dokumenty w połowie 2009 r. - ujawnił Szubski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!