XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cena węgla energetycznego przebiła symboliczną barierę

Cena węgla energetycznego przebiła symboliczną barierę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tradycyjnie lato jest sezonem stagnacji na rynku węgla. Tymczasem kolejne indeksy cen tego surowca biją rekordy. Z najnowszych danych wynika, że w lipcu została pobita bariera 100 dol. za tonę węgla energetycznego w portach ARA. Ostatni raz takie ceny notowano w miesiącach zimowych.

Indeks, przedstawiający cenę węgla energetycznego, importowanego drogą morską do krajów Europy Zachodniej i Północnej przez porty ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), w lipcu wzrósł do rekordowych poziomów, przebijając barierę 100 dolarów za tonę - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak podał 10 lipca katowicki oddział Agencji, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, w poniedziałek 9 lipca indeks DES ARA został wyceniony na 102 dol. za tonę; najlepsza oferta sprzedaży wyniosła 104 dol. za tonę, a kupna 100 dol. za tonę.

"To ceny niewidziane na rynku węgla w porze letniej, a charakteryzujące raczej obraz rynku w miesiącach zimowych. Ceny węgla w europejskich portach ARA ostatnio tak wysoko stały pod koniec grudnia 2017 r., kiedy wartość średniotygodniowa wyniosła 100,58 USD/t, i rok wcześniej - 30 grudnia 2016 r., gdy wartość wynosiła 100,68 USD/t" - podała we wtorek ARP, publikująca informacje dotyczące węglowych rynków w swoim portalu Polski Rynek Węgla.

Analitycy wskazują, że już wartości z minionego piątku zwiastowały, iż bariera 100 dol. za tonę zostanie w końcu zaatakowana; cały dzień zamknął się wówczas na poziomie 99,73 dol./t, ale najlepsza oferta sprzedaży wynosiła już 101,50 dol./t.

Ceny węgla energetycznego na tak wysokim poziomie mogą tylko cieszyć producentów tego surowca.

Rekordowy czerwiec

W minionym tygodniu (między 2 a 6 lipca br.) średniotygodniowa wartość indeksu wyniosła już 99,73 dol. za tonę (4 proc. więcej niż przed tygodniem), a cały czerwiec zakończył się dla indeksu na poziomie 96,18 dol. za tonę - to aż 22,3 proc. więcej niż rok temu w takim samym okresie.
Jak WNP.PL informowało wcześniej, trend wzrostowy na rynku węgla rozpoczął się już w kwietniu. Czytaj więcej: Trend wzrostowy na międzynarodowym rynku węgla

Rekordowe ceny dla ciepłownictwa


Tej wiosny rekordy notowały także ceny węgla dla ciepłownictwa, które wzrosły o 3 proc. i były najwyższa od blisko 5 lat. 

"Maj 2018 r. przyniósł rekordowy wynik cen węgla dla rynku ciepłownictwa w Polsce, widziany ostatnio prawie pięć lat temu, a indeks węgla przeznaczonego do energetyki zachował swą wartość z poprzedniego miesiąca. Doskonale radziły sobie również światowe indeksy, a cena węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) dorównuje powoli tym z pierwszych miesięcy minionej zimy" - wynika z informacji ARP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cena węgla energetycznego przebiła symboliczną barierę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!