Ceny energii elektrycznej będą rosły

Ceny energii elektrycznej będą rosły
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Problemy wynikające ze zbyt niskiego przydziału uprawnień do emisji CO2 i konieczność zakupu dodatkowych uprawnień nawet na poziomie 25 - 30 proc. zapotrzebowania powodują wzrost kosztów wytwarzania i wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Henryk Majchrzak, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

- Węgiel brunatny od lat pozostaje najbardziej konkurencyjnym cenowo nośnikiem energii, a elektrownie nim opalane utrzymują 33 - 35-proc. udział w krajowej strukturze produkcji energii elektrycznej. Obecne zasoby pozwolą na pracę elektrowni do 2040 r., a szacowane - na zabezpieczenie produkcji energii elektrycznej na kilkaset lat. Dlatego węgiel brunatny jest i będzie surowcem strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego - powiedział "Rz" Henryk Majchrzak.

Czy niższe limity CO2 przyznane Polsce nie spowodują zmniejszenia wydobycia? - spytała "Rz". - Nie przewidujemy spadku wydobycia. Społeczeństwo i przemysł muszą otrzymać potrzebną ilość energii. Zbyt niskie limity spowodują konieczność zbilansowania uprawnień do emisji z produkcją energii elektrycznej. Różnica zostanie zniwelowana przez działania służące poprawie efektywności wytwarzania, zakupy brakujących uprawnień do emisji CO2 na rynku, a także pozyskiwanie uprawnień z projektów handlu emisjami. Konsekwencją zakupu brakujących uprawnień będzie wzrost kosztów wytwarzania energii, który wytwórcy będą musieli przenieść na odbiorców. Od 2013 r. energetyka będzie zmuszona do zakupu 100 proc. uprawnień do emisji na aukcjach. Spadek wydobycia węgla mógłby wystąpić, gdyby elektrownie zmuszone były do redukowania produkcji ze względu na wysoki koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, który nie zostałby pokryty ceną energii elektrycznej - powiedział "Rz" wiceprezes PGE.

Jak powiedział "Rz", Polska Grupa Energetyczna rozważa zaangażowanie w proces eksploatacji złóż legnickich. - Środki techniczno-informatyczne należące do grupy PGE gwarantowałyby wykonanie precyzyjnych projektów eksploatacyjnych - naszym zdaniem niemających obecnie konkurencji w kraju. Przedstawiciele zarządów spółek grupy PGE aktywnie uczestniczą w pracach Komitetu Sterującego imienia prof. Adama Stefana Trembeckiego przygotowującego budowę legnickiego zagłębia górniczo-energetycznego węgla brunatnego. Jesteśmy jednak świadomi, że przeprowadzenie tak ogromnego projektu przez grupę PGE zgodnie z najlepszymi praktykami wymagałoby wspólnego działania z innymi partnerami biznesowymi - powiedział Henryk Majchrzak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny energii elektrycznej będą rosły

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!