XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny energii mogą jeszcze mocno zaskoczyć

Ceny energii mogą jeszcze mocno zaskoczyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmawiamy z Włodzimierzem Muchą, wiceprezesem ds. rozwoju systemu i inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Po wejściu w życie tzw. pakietu zimowego (w pełni, w 2021 roku), energia produkowana z OZE nie będzie już mieć pierwszeństwa w dostępie do sieci, a zatem źródła konwencjonalne i źródła OZE będą traktowane jednakowo - mówi Włodzimierz Mucha.

- Z początkiem 2019 roku zaszły zmiany na energetycznym rynku bilansującym, umożliwiające kształtowanie się cen energii w przedziale plus/minus 50 tys. zł/MWh, należy się spodziewać, że po zniesieniu pierwszeństwa w dostępie do sieci energii z OZE, w warunkach nadwyżki energii nad zapotrzebowaniem będą się w Polsce pojawiały ujemne ceny energii. Okresowo trzeba będzie więc dopłacać, żeby móc produkować. To będą wybory ekonomiczne producentów - dodaje.

Z ujemną ceną energii mamy do czynienia wtedy, gdy energia staje się odpadem, bo w danym czasie jest jej za dużo ale  bardziej opłaca się dopłacić do jej odbioru, niż wyłączyć zbędną w danej godzinie elektrownię. Odstawianie i ponowne włączanie zwłaszcza dużych elektrowni węglowych to wielkie koszty, a elektrowni atomowej w praktyce w ogóle się nie da wyłączyć.

PSE nie wykluczają, że w przyszłości, w przypadku znacznego wolumenu mocy budowanego na obszarze morza, mogłyby być operatorem sieci na morzu. Wymagałoby to jednak odpowiednich uregulowań prawnych.

- Obecnie nie planujemy budowy nowych połączeń transgranicznych, z wyjątkiem projektu HarmonyLink, czyli podmorskiego połączenia z systemem litewskim - mówi Włodzimierz Mucha. Rozważana moc tego połączenia to 500-700 MW, przetarg na budowę nie wcześniej niż w 2020 roku.

Zakładane jest za to uruchomienie wkrótce linii Krajnik (Polska) - Vierraden (Niemcy) wyłączonej w 2016 roku. - Jesteśmy w końcowej fazie uzgadniania z sąsiadującym OSP – 50Hertz, operacyjnych zasad prowadzenia ruchu tego połączenia - informuje Włodzimierz Mucha.

Cały wywiad z wiceprezesem ds. rozwoju systemu i inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w strefie premium WNP.PL.

To zresztą druga część naszej kompleksowej rozmowy z menedżerem. Pierwszą opublikowaliśmy tutaj ("Ponad 10 mld zł na inwestycje w sieci energetyczne. Będą zmiany w przetargach").


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Ceny energii mogą jeszcze mocno zaskoczyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!