Ceny energii w UE spadają, a w Polsce rosną najbardziej

Ceny energii w UE spadają, a w Polsce rosną najbardziej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszej połowie tego roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE spadły o 0,5 proc., a gazu o 6,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2016 roku. W tym samym czasie w Polsce - jak wylicza Eurostat - wzrosły o 6,9 proc. Większych podwyżek doświadczyli jedynie mieszkańcy Cypru, Grecji i Belgii.

Według najnowszych danych Eurostatu, w UE w pierwszej połowie 2017 roku średnia cena 100 kWh wynosiła 20,4 euro. W poszczególnych krajach stawki były zróżnicowane, najniższe w Bułgarii (10 euro za 100 kWh), najwyższe w Danii i Niemczech (ponad 30 euro za 100 kWh).

W Polsce wynosiły 14,6 euro za 100 kWh, czyli znacznie poniżej średniej unijnej. Jednak nie ma się z czego cieszyć. 

Uwzględniają tzw. Standard Siły Nabywczej, korygujący różnice kursowe walut, okazuje się, że energia w Polsce w porównaniu do cen innych dóbr i usług, wcale nie jest najtańsza. Nasz kraj znalazł w tej kategorii w gronie państw, gdzie koszty energii należą do najwyższych, obok Niemiec, Portugalii i Belgii. 




Średnia cena gazu dla gospodarstw domowych w pierwszej połowie roku w UE wynosiła 5,8 euro za 100 kWh. Najniższe były w Rumuni i Bułgarii (3,5 euro za 100 kWh), a najwyższe w Szwecji (12 euro za 100 kWh). W Polsce było to 4,2 euro za 100 kWh.

Podatki i opłaty w UE stanowiły średnio ponad jedną trzecią (37 proc.) ceny energii elektrycznej pobieranej od gospodarstw domowych i około jednej czwartej (26 proc.) ceny gazu.

W Polsce udział podatków i innych opłat w naszych rachunkach stanowi 24 proc. ceny energii elektrycznej. 

Udział podatków i opłat w całkowitych cenach energii elektrycznej dla gospodarstw domowych znacznie się różnił w poszczególnych państwach członkowskich. W Danii stanowiły one dwie trzecie (67 proc. ceny), a ponad połowę w Niemczech (54 proc.) i Portugalii (52 proc.). Najmniej, 5 proc., na Malcie.

Również w przypadku gazu podatki i opłaty stanowiły największy składnik ceny tego surowca dla gospodarstw domowych w Danii (55 proc.). Na kolejnych miejscach były: Holandia (53 proc.), Rumunia (47 proc.) i Szwecja (44 proc.). Na drugim końcu listy uplasowały się: Wielka Brytania (7 proc.), Luksemburg (10 proc.) i Grecja (16 proc.), a następnie Bułgaria, Czechy, Litwa, Rumunia i Słowacja (wszystkie po 17 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny energii w UE spadają, a w Polsce rosną najbardziej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!