XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny prądu dla biznesu i gospodarstw domowych. Największy sprzedawca w Polsce mówi, jak będzie

Ceny prądu dla biznesu i gospodarstw domowych. Największy sprzedawca w Polsce mówi, jak będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny taryfowe ustalane przez zarząd spółki w przypadku odbiorców biznesowych, czyli z grup taryfowych A, B, C, w sprzedaży energii na 2019 rok cofnęliśmy do poziomu z czerwca 2018 roku. Z taryf korzysta jednak tylko około 10 proc. odbiorców biznesowych. Pozostali kupowali energię w inny sposób. W ich przypadku, zgodnie z ustawą, ceny sprzedaży w 2019 roku dostosujemy do cen z czerwca 2018 roku w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia ministra energii w sprawie tzw. rekompensat – mówi Jan Mądrzak, wiceprezes PGE Obrót.

  • PGE Obrót w 2018 roku sprzedała odbiorcom końcowym 40,4 TWh energii elektrycznej wobec około 40,0 TWh rok wcześniej. Zakładamy, że w 2019 roku osiągniemy sprzedaż na poziomie podobnym jak w ubiegłym roku - mówi Jan Mądrzak, wiceprezes PGE Obrót.
  • W 2018 roku PGE Obrót zyskała część klientów jako sprzedawca rezerwowy. - Nasz wolumen sprzedaży wzrósł w pewnym stopniu, ale trzeba jasno powiedzieć, że taryfa rezerwowa to nie jest żaden przywilej dla sprzedawcy - stwierdza Jan Mądrzak.
  • Część klientów, których obsługę przejęliśmy w ramach sprzedaży rezerwowej, została z nami po zmianie umów, inni znaleźli alternatywnych sprzedawców, a części nadal świadczymy sprzedaż energii jako sprzedawca rezerwowy - informuje Jan Mądrzak.
  • O rynku energii i rynku mocy będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

PGE poinformowała, że w 2018 roku grupa PGE sprzedała odbiorcom końcowym 42,57 TWh energii elektrycznej, notując wzrost rok do roku o 5 proc. Ile energii elektrycznej sprzedała odbiorcom końcowym w 2018 roku sama PGE Obrót?

- PGE Obrót w 2018 roku sprzedała odbiorcom końcowym 40,4 TWh energii elektrycznej wobec około 40,0 TWh rok wcześniej. Zakładamy, że w 2019 roku osiągniemy sprzedaż energii elektrycznej na poziomie podobnym jak w ubiegłym roku. Wzrasta ogólne zapotrzebowanie na energię, rośnie jej produkcja i to z pewnością przełoży się także na segment sprzedaży.

Czytaj także: PGE Obrót stawia na cyfryzację i automatyzację sprzedaży energii

Kłopoty spółek obrotu, które w 2018 roku zaprzestały sprzedaży energii elektrycznej w istotnym stopniu wpłynęły na poziom sprzedaży PGE Obrót w 2018 roku?

- Nasz wzrost sprzedaży energii elektrycznej w 2018 roku wynika przede wszystkim z oceny naszej oferty i marki przez klientów. Natomiast w związku z tym, że niektóre spółki obrotu zaprzestały w 2018 roku sprzedaży energii elektrycznej przejęliśmy ich klientów jako sprzedawca rezerwowy.

W związku z tym nasz wolumen sprzedaży wzrósł w pewnym stopniu, ale trzeba jasno powiedzieć, że taryfa rezerwowa to nie jest żaden przywilej dla sprzedawcy. To wymagająca operacyjnie działalność, która zgodnie z prawem energetycznym stanowi rozwiązanie tymczasowe mające systemowo zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii klientom.

Czytaj również: PGE Obrót przejęła tysiące klientów upadających firm

Na czym polegają wyzwania dla sprzedawcy rezerwowego?

- Jeśli jakiś sprzedawca energii upada, a jesteśmy sprzedawcą rezerwowym dla jego klientów, to przede wszystkim musimy dla nich dokonać szybkich, nieplanowych zakupów energii na rynku hurtowym.

Kupujemy wtedy po takich cenach jakie są aktualnie na rynku. W ubiegłym roku klienci tracili sprzedawców w warunkach wzrostu cen hurtowych i musieliśmy im zaoferować ceny wyższe niż mieli wcześniej. To po prostu wynikało z ówczesnej sytuacji na rynku.

Klienci, którzy znaleźli się w waszym portfelu w ramach sprzedaży rezerwowej, zostają czy odchodzą?

- Część klientów, których obsługę przejęliśmy w ubiegłym roku w ramach sprzedaży rezerwowej została z nami po zmianie umów, inni znaleźli alternatywnych sprzedawców, a części nadal świadczymy sprzedaż energii jako sprzedawca rezerwowy.

W związku z tym, że taryfa rezerwowa jest z zasady rozwiązaniem tymczasowym, regularnie przypominamy klientom, żeby jeśli trafili na sprzedaż rezerwową, jak najszybciej kontaktowali się z nami w celu podpisania nowej umowy na możliwie jak najlepszych dla nich warunkach.
PGE Obrót pozyskuje aktywnie nowych klientów pod sprzedaż energii w 2019 roku?

- Nasza oferta na 2019 rok oparta jest o ceny zbliżone do taryfowych (cennikowych) cen sprzedaży, po jakich zgodnie z tzw. ustawą w sprawie cen musimy sprzedawać energię w 2019 roku.

Jak sprzedajecie energię odbiorcom biznesowym na 2019 rok na podstawie aktywnych umów? 

- Ceny taryfowe ustalane przez zarząd spółki w przypadku odbiorców biznesowych, czyli z grup taryfowych A, B, C, w sprzedaży energii na 2019 rok cofnęliśmy do poziomu z czerwca 2018 roku. Z taryf korzysta jednak tylko około 10 proc. odbiorców biznesowych. Pozostali kupowali energię w inny sposób.

W ich przypadku, zgodnie z ustawą, ceny sprzedaży w 2019 roku dostosujemy do cen z czerwca 2018 roku w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia ministra energii w sprawie tzw. rekompensat za przychody utracone wskutek sprzedaży w tym roku energii po cenach z czerwca 2018 tj. niższych niż wynikałoby to z warunków rynkowych. Tak samo stanie się w przypadku firm i samorządów, które zawarły umowy po 30 czerwca 2018 roku.

A co czeka gospodarstwa domowe?

- W przypadku regulowanych cen dla gospodarstw domowych (taryfa G) w 2019 roku obowiązują ceny taryfowe z roku 2018. Klienci zużywając energię tak jak dotychczas nie zapłacą za nią więcej. W przypadku gospodarstw domowych ciągle zainteresowaniem klientów cieszą się oferty z usługami dodatkowymi, takimi jak np. pomoc fachowców.

Czy system rekompensat pozwoli PGE Obrót w pełni odzyskać utracone w 2019 roku przychody wskutek sprzedaży w tym roku energii po cenach z czerwca 2018?

- Na razie za wcześnie, żeby można było podawać twarde dane i wyliczenia. Szczegóły dotyczące rekompensat pojawią się w rozporządzeniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ceny prądu dla biznesu i gospodarstw domowych. Największy sprzedawca w Polsce mówi, jak będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!