Ceny uprawnień do emisji CO2 już w pobliżu 20 euro

Ceny uprawnień do emisji CO2  już w pobliżu 20 euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas notowania 21 sierpnia 2018 na londyńskiej giełdzie ICE cena uprawnień do emisji CO2 w kontraktach terminowych z realizacją w grudniu tego roku osiągnęła najwyższy poziom niemalże od 11 lat sięgając 19,41 euro – mówi Tomasz Bujacz, Krajowy Manager Sprzedaży Vertis.

  • Podczas notowania 21 sierpnia 2018 na londyńskiej giełdzie ICE cena uprawnień do emisji CO2 w kontraktach terminowych z realizacją w grudniu 2018 sięgnęła 19,41 euro
  • Nadal utrzymuje się duży popyt na uprawnienia do emisji CO2, co eksperci wiążą z obawami firm o dalszy wzrost cen CO2; związane są one m.in. z mechanizmem MSR, który zostanie uruchomiony w 2019 
  • Tomasz Bujacz wskazuje, że niektórzy analitycy oceniają, iż ceny uprawnień do emisji CO2 do końca tego roku mogą osiągnąć poziom nawet 25 euro
  • Firmy energetyczne mówią otwarcie: wzrost kosztów CO2 główną przyczyną zwyżki cen energii

Tomasz Bujacz, Krajowy Manager Sprzedaży Vertis, powiedział nam, że podczas notowania 21 sierpnia 2018 na londyńskiej giełdzie ICE cena uprawnień do emisji CO2 w kontraktach terminowych z realizacją w grudniu 2018 osiągnęła najwyższy poziom niemalże od 11 lat sięgając 19,41 euro.

Czytaj także: Marek Wadowski: Ceny energii elektrycznej w Polsce są bezsprzecznie w trendzie wzrostowym

- Przehandlowany wolumen od otwarcia do godziny 16:00 był zaskakująco duży i wyniósł 24 mln uprawnień do emisji Co2, dla porównania w pierwszej połowie sierpnia było to w graniach 10 - 12 mln dziennie. Wskazuje to na powrót uczestników rynku CO2 z urlopów- mówi Tomasz Bujacz.

Wśród przyczyn wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 w sierpniu menadżer Vertis wymienia utrzymujący się duży popyt związany z zakupami nie tylko na potrzeby zabezpieczenia bieżących emisji CO2, ale także z zakupami pod potrzeby przyszłych emisji w obawie o dalszy wzrost cen CO2.

Czytaj również: Wysokie ceny energii uderzają w kolejną branżę

- Wydaje się, że to ciągle efekt zmiany w systemie handlu emisjami. Przypomnijmy, że utworzony w ramach EU ETS mechanizm stabilizacji rynkowej MSR ( Market Stability Reserve) zacznie działać w 2019 roku i w efekcie do rezerwy będą przenoszone uprawnienia z puli aukcyjnej przeznaczonej do sprzedaży przez państwa członkowskie – wskazuje Tomasz Bujacz.

Jego zdaniem nie bez znaczenia dla bieżących cen uprawnień do emisji CO2 jest specyficzna dla sierpnia obniżka podaży uprawnień. Wyjaśnia, że co roku w sierpniu wolumen uprawnień oferowany na rynku pierwotnym obcinany jest o 50 proc. z uwagi na domniemanie Komisji Europejskiej o zmniejszonych w tym okresie potrzebach headingowych energetyki.

PGE podała, że w I półroczu 2018 średnia ważona notowań kontraktów terminowych CO2 na grudzień 2018 ( instrument EUA DEC 18) wyniosła 12,58 euro/tona CO2 wobec średniej 5,00 euro/tona CO2 dla kontraktów terminowych na grudzień 2017 (instrument EUA DEC 17) notowanej w analogicznym okresie 2017, co oznacza wzrost o 152 proc.

Przy czym w samym II kwartale 2018 średnia ważona notowań kontraktów terminowych CO2 na grudzień 2018 ( instrument EUA DEC 18) wyniosła 14,47 euro/tona CO2 wobec średniej 4,78 euro/tona CO2 dla kontraktów terminowych na grudzień 2017 (instrument EUA DEC 17) notowanej w II kwartale 2017, co oznacza trzykrotny wzrost ceny.

- Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 obserwowany w I półroczu 2018 roku, jest efektem rynkowego odbioru zakończenia reformy systemu EU ETS (…).Do podstawowych wprowadzonych zmian należą: zwiększenie liniowego wskaźnika redukcji emisji z 1,74 proc. rocznie w latach 2013-2020 do 2,2 proc. rocznie od 2021 roku, podwojenie wolumenu uprawnień kierowanych do MSR w latach 2019- 2023 z 12 proc. do 24 proc. (uprawnień w obrocie) wraz z wprowadzeniem cyklicznego ich kasowania od 2023 roku- m.in. czytamy w raporcie PGE za I półrocze 2018.

PGE wskazuje w przywołanym wyżej raporcie, że dalszej dyskusji o wzmocnieniu ambicji redukcyjnych w ramach Unii Europejskiej należy się spodziewać w związku ze szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach, podczas którego Komisja Europejska ma szerzej przedstawić wstępną wersję tzw. Mapy Drogowej 2.0 wraz z określeniem propozycji nowych ambicji redukcyjnych UE do 2050 roku. PGE podała także, że nowych wniosków legislacyjnych związanych z rewizją dyrektywy EU ETS oraz decyzji MSR można się spodziewać po wyłonieniu nowej Komisji Europejskiej, co nastąpi w II połowie 2019 roku.

- Nasze bazowe oczekiwania dotyczące cen uprawnień do emisji CO2 na kolejne trzy miesiące to 17,50 - 20.00 euro/tona CO2. Podtrzymuje nasze poprzednie oczekiwania o zamknięciu roku z ceną uprawnień do emisji CO2 przynajmniej na poziomie 19 euro. Niektórzy analitycy, jak Mark Lewis z Carbon Tracker, oceniają, że ceny CO2 do końca tego roku mogą osiągnąć poziom 25 euro i sądzą, że średnia cena uprawnień do emisji CO2 w 2019 roku może wynieść nawet 35 euro – mówi Tomasz Bujacz.

Jakie przełożenie mają kolejne, cenowe rekordy cen CO2? Firmy energetyczne jasno stawiają sprawę.

Wzrost kosztów CO2 główną przyczyną zwyżki cen energii

Ceny energii elektrycznej w Polsce są bezsprzecznie w trendzie wzrostowym. W I półroczu 2018 roku, jak podała PGE , średnia cena energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego wyniosła 197 zł /MWh i była wyższa o 30 proc. od średniej ceny (151 zł /MWh) notowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jedną z fundamentalnych przyczyn zwyżki hurtowych cen energii elektrycznej jest wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Elektrownie co roku zobowiązane są umarzać uprawnienia do emisji CO2 w ilości pokrywającej rzeczywiste emisje. 

W przypadku braku, czy deficytu darmowych uprawnień w stosunku do emisji trzeba te uprawnienia kupować. W 2017 roku emisje CO2 z instalacji grupy PGE ( aktywa PGE GiEK, bez aktywów nabytych od EDF) , która jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce wyniosły prawie 57,7 mln ton CO2, a przydział darmowych uprawnień na 2017 rok szacowany był na około 15,1 mln ton ( dane za raportem PGE za 2017 rok).

- Wzrost cen energii na rynku spot związany jest m.in. z rosnącymi notowaniami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Instrument EUA Grudzień 2018 notowany był w I półroczu 2018 roku średnio po 12,6 euro co oznacza wzrost o 152 proc. r/r. Na wzrost ceny energii wpłynął również wyższy koszt paliwa. Średni poziom Polskiego Indeksu Rynku Węgla Energetycznego (PSCMI1) w okresie styczeń - maj 2018 roku kształtował się na poziomie 10,6 zł/GJ, czyli 18 proc. powyżej notowanego w analogicznym okresie poziomu 9,0 zł/GJ. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wzrost cen energii był spadek wolumenu generacji wiatrowej, która w I półroczu 2018 roku wyniosła 6,2 TWh i była niższa o 9 proc. r/r.- poinformowała PGE.

Czytaj więcej: Czekają nas spore podwyżki prądu. Oto główni winowajcy

Również prezes Tauronu, Filip Grzegorczyk, rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 tłumaczy zwyżki cen energii.

- Obserwowany na giełdzie wzrost cen energii elektrycznej jest spowodowany przede wszystkim wyższymi cenami uprawnień do emisji CO2 - ocenia prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jego zdaniem droższy węgiel nie ma na ceny prądu większego wpływu.
Czytaj więcej: Prezes Tauronu: wzrost kosztów CO2 główną przyczyną zwyżki cen energii
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!