CEZ: bez odpowiednich rozporządzeń ustawa o OZE niekompletna

CEZ: bez odpowiednich rozporządzeń ustawa o OZE niekompletna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

CEZ pozytywnie ocenia przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa zwiększa szanse na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Sama ustawa nie daje jednak pełnego obrazu przyjętego mechanizmu. Brak rozporządzeń oraz innych przepisów, które powinny zostać opublikowane na bazie ustawy o odnawialnych źródłach energii - na ten moment uniemożliwia to dokonanie pełnej oceny skutków regulacji i jej wpływu na realizację projektów.

20 lutego br. Parlament przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii. Podpis pod ustawą kończy ponad trzyletni czas debaty na temat przyszłości rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Ustawa, po wejściu w życie określi zasady i warunki funkcjonowania energetyki odnawialnej, w tym zasady udzielania wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł wykorzystujących zasoby odnawialne. Z punktu widzenia inwestorów przyjęcie ustawy zamyka pewien etap prac nad rozwojem energetyki odnawialnej, jednak nie kończy kompleksowej debaty nad przyszłością tego rynku.

Ustawa, co cieszy inwestorów, wprowadza ramy dla funkcjonowania energetyki odnawialnej w dłuższej perspektywie. Określa bowiem zasady wsparcia dla istniejących źródeł w oparciu o system zielonych certyfikatów oraz zasady przejścia tych źródeł na nowy system sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych. Ustawa rozgranicza czasowe instalacje uruchamiane w starym i nowym systemie. Wreszcie ustawa określa także nowy system wparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej i nowych źródeł w oparciu o system aukcyjny, w którym inwestorzy konkurować ceną energii elektrycznej. Inwestorzy, dla których stabilność i długoterminowa wizja rozwoju to jeden z podstawowych elementów strategii, z dużą satysfakcją przyjęli wskazanie w ustawie 15 letniego okresu wsparcia dla źródeł odnawialnych.

Wciąż jednak sporo jest niepewności oraz nieznany jest kształt regulacji szczegółowych, które będą miały znaczący wpływ na rozwój źródeł odnawialnych. Sama ustawa o odnawialnych źródłach energii to jedynie ramy prawne. Poszczególne regulacje, wydane w formie rozporządzeń właściwych Ministrów będą niezwykle istotne. Na etapie przygotowywania tychże rozporządzeń będą zapadać decyzje odnośnie dalszych losów energetyki odnawialnej w Polsce. Ten drugi etap prac będzie równie istotny co prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Na bazie ustawy mają powstać 22 rozporządzenia oraz regulamin aukcji.

W szczególności istotne będzie jaka wartość energii elektrycznej i jej ilość zostanie przeznaczona do aukcji zarówno dla źródeł istniejących jak i nowych. Wskazana i oczekiwana wielkość aukcji będzie przesądzać ile nowych źródeł wytwórczych będzie powstawać. Biorąc pod uwagę potencjał Polski w zakresie wykorzystania zasobów odnawialnych oraz liczbę przygotowywanych projektów do realizacji, kluczowe będzie jak te wartości zostaną rozdzielone pomiędzy źródła o mniejszym i większym stopniu wykorzystania mocy zainstalowanej, dla których przedział w ustawie wskazano na 4000 MWh/MW/rok.

Kolejnym istotnym zakresem regulacji, którego brak uniemożliwia pełną ocenę wpływu nowej regulacji jest cena referencyjna. Cena referencyjna, ogłaszana przez Ministra Gospodarki ustali maksymalny poziom wsparcia dla poszczególnych technologii źródeł odnawialnych, poniżej, której będzie odbywać się właściwa konkurencja cenowa w aukcjach. Wysokość ceny referencyjnej będzie decydować o poziomie dopuszczalnej pomocy publicznej i przesądzi o opłacalności poszczególnych projektów. Zasady obliczania łącznej pomocy publicznej, które powstaną w stosownym rozporządzeniu będą przesądzać o możliwości uczestnictwa projektów w aukcjach.

Wreszcie dla samego mechanizmu aukcji kluczowym będzie regulamin aukcji, który zgodnie z zapisami ustawy określi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przebieg, warunki oraz sposób rozstrzygania aukcji to te obszary, które powinny znaleźć się w regulaminie.

Dotychczasowe spotkania branżowe oraz dyskusje nad wpływem przyjętej ustawy o odnawialnych źródłach energii wskazują, obok braku regulacji szczegółowych także na potrzeby oficjalnych interpretacji poszczególnych regulacji ustawy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CEZ: bez odpowiednich rozporządzeń ustawa o OZE niekompletna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!