XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CEZ: prywatyzacja czy nacjonalizacja?

CEZ: prywatyzacja czy nacjonalizacja?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy czeski rząd będzie musiał ogłosić wezwanie na wszystkie akcje CEZ-u będące poza jego kontrolą? Taki scenariusz kreśli praska prasa.

W marcu gabinet czeskiego premiera Mirka Topolanka zdecydował, że sprzeda poprzez giełdę kolejny pakiet 7 proc. akcji koncernu energetycznego CEZ. 31 mld koron (prawie 4,2 mld zł), jakie zakładano, że przyniesie ta transakcja, zapisano już wcześniej w budżecie Czech na 2007 rok z przeznaczeniem na budowę dróg. Jak się oczekuje, sprzedaż kolejnych akcji CEZ-u nastąpi w III kwartale tego roku.

Dzień po tym, gdy rząd w Pradze zdecydował o kolejnym etapie prywatyzacji CEZ-u, koncern postanowił rozpocząć skup do 10 proc. własnych akcji w celu ich umorzenia. Ściąganie papierów z rynku rozpoczął 30 kwietnia i robi to systematycznie na każdej sesji. Dotychczas skupił ok. 1,3 proc. walorów. Jak wyliczyli analitycy, gdyby buy back prowadzony był w dotychczasowym tempie, zgromadzenie przez CEZ 10 proc. własnych akcji przeciągnie się co najmniej do końca 2007 r. Umorzenie tych papierów mogłoby zatem nastąpić na początku przyszłego roku.

Oba procesy istotnie zmienią proporcje w akcjonariacie spółki. Czeski rząd, który jest teraz jedynym znaczącym akcjonariuszem CEZ-u i ma 67,61 proc. jego akcji, najpierw zmniejszyłby swoje zaangażowanie do 60,61 proc. Następnie - gdyby koncern umorzył wszystkie 10 proc. papierów, jakie ma skupić - czeski rząd stałby się właścicielem aż 67,34 proc. papierów spółki. I właśnie na tym polega problem, o którym napisała w środę praska gazeta "Mlada Fronta Dnes".

W czeskim prawie, podobnie jak i w polskim, przekroczenie progu 66 proc. akcji w spółce giełdowej oznacza konieczność wezwania do sprzedaży pozostałych papierów przez akcjonariuszy mniejszościowych. Gdyby więc - jak pisze czeski dziennik - prywatyzacja, skup i umorzenia akcji CEZ-u przebiegały według powyższego scenariusza, rząd musiałby ogłosić takie wezwanie. Prywatyzację zastąpiłaby więc... nacjonalizacja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CEZ: prywatyzacja czy nacjonalizacja?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!