Chiny inwestują w ochronę środowiska i zmniejszenie emisji CO2

Chiny inwestują w ochronę środowiska i zmniejszenie emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod naciskiem opinii publicznej rząd chiński zwiększył do 1,8 bln juanów (294 mld dolarów) nakłady na podejmowane w latach 2011-2015 działania służące ochronie środowiska, co ma prowadzić m.in. do dalszego zmniejszenia emisji CO2.

Xie Zhenhua, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (KKRR), oświadczył po niedawnym posiedzeniu z udziałem członków Rady Państwa, że jest to kolejna podwyżka nakładów na inwestycje w źródła czystej energii po lipcowej korekcie do kwoty 1,7 bln juanów. Dodał też, że rząd planuje dodatkowe wydatki w latach 2011-2015 w wysokości 2,3 bln juanów na technologie zmniejszające zużycie energii i ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Stwierdził on również, że Chiny wprowadziły politykę zapobiegania szkodom środowiskowym, wywołanym zmianami klimatycznymi, co dotyczy zwłaszcza ograniczania emisji dwutlenku węgla, a co zostało ostatecznie zatwierdzone w czasie konferencji na temat zmian klimatycznych, która miała miejsce w lipcu b.r. w Pekinie.

Według danych KKRR, krajowe zużycie energii na jednostkę PKB tylko w ciągu ubiegłego roku zmniejszyło się o 3,4 proc., a w latach 2006-2012 w całych Chinach zużycie to spadło o 23,6 proc., co odpowiada redukcji emisji dwutlenku węgla o 1,8 mld ton.

Xiu zaznaczył, że rozwój gospodarczy Chin w dużym stopniu zależy od wysokiego zużycia energii, a zatem wiąże się z wysokim poziomem emisji gazów cieplarnianych, średnia emisja tych gazów liczona na mieszkańca Chin jest nadal wyższa od standardów światowych.

KKRR podkreśla, że władze centralne porozumiały się z samorządami lokalnymi, by podjąć działania, które doprowadzą do widocznej poprawy jakości powietrza w Chinach, bowiem obecne duże zanieczyszczenie środowiska jest przyczyną ciężkich chorób alergicznych i chorób dróg oddechowych.

Chińskie Ministerstwo Środowiska opracowało już plany poprawy stanu środowiska dla największych, a zarazem najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji, zwłaszcza w północnej części kraju - w tym dla Pekinu, sąsiedniego miasta Tianjinu i w całej gęsto zaludnionej przemysłowej prowincji Hebei.

Zdaniem ekspertów, rząd Chin był długo obojętny wobec stanu środowiska w kraju, gdyż dla władz ważniejszy był rozwój gospodarczy i dochody z eksportu. Takie postępowanie doprowadziło do zanieczyszczenia gleby, powietrza, źródeł wody, a spożywanie skażonych metalami ciężkimi pokarmów prowadzi w Chinach często do nieuleczalnych chorób.

Oburzeni nieskuteczną ochroną środowiska, obywatele rozpoczęli masową akcję w internecie, domagając się działań w tym zakresie. Pod wpływem tych protestów od początku b.r. pekińskie władze zdecydowały się upubliczniać wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza w wielkich metropoliach. W końcu lipca br. wszedł w życie program mający na celu ograniczenie w Pekinie i jego okolicach emisji zanieczyszczeń o 25 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.

Według oficjalnych danych Pekińskiego Instytutu Meteorologii średnie zanieczyszczenie powietrza pyłem w regionie stołecznym wynosiło między 71,8 - 191,2 mikrograma na metr sześc., a maksymalny poziom zanieczyszczenia wystąpił w kilku dniach lutego br., kiedy wynosiło ono 900 mikrograma przy wyznaczonej przez WHO granicy bezpieczeństwa w wysokości 25 mikrogramów pyłów ma metr sześc. powietrza.

Xiu oświadczył, że Chiny zobowiązały się na forum międzynarodowym do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na jednostkę PKB o 40 do 45 procent do 2020 r., w porównaniu do poziomu z 2005 r. oraz do podniesienia udziału energii uzyskiwanej z alternatywnych źródeł do 15 proc.

W 2012 roku światowe zużycie energii wzrosło o 1,8 proc., a w Chinach - 2,6 proc., co odpowiada średniemu corocznemu wzrostowi zużycia energii w tym kraju w ciągu ostatnich 10 lat.

Raport KKRR zapowiada, że do roku 2050 energia ze źródeł odnawialnych, z wyłączeniem elektrowni wodnych, będzie stanowić w chińskim bilansie energetycznym od 17 do 34 proc.

Według nieoficjalnych źródeł chińskie ministerstwo ochrony środowiska nie chce ujawnić raportu na temat zanieczyszczenia gleby, spowodowanego niekontrolowanym rozwojem przemysłu. Dane dotyczące skali i rodzaju zanieczyszczeń wód gruntowych w rejonie większości miast chińskich są również utajnione.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny inwestują w ochronę środowiska i zmniejszenie emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!