Chiny robią postępy w redukcji gazów cieplarnianych

Chiny robią postępy w redukcji gazów cieplarnianych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przypadająca na Chiny emisja gazów cieplarnianych może zacząć maleć już w ciągu najbliższych 10 lat, czyli o pięć lat wcześniej, niż dotychczas przewidywano - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu London School of Economics.

Wśród powodów tej zmiany autorzy dokumenty wymieniają znaczące zaangażowanie władz Państwa Środka na rzecz energii odnawialnej, a także zastępowanie przestarzałych elektrowni węglowych nowszymi, bardziej przyjaznymi środowisku. Chiny są największym inwestorem na świecie w energię wiatrową i słoneczną. Wiele zielonych inicjatyw władze Chin podjęły w ramach walki z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w kraju.

"Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu odniesie większy sukces, jeśli wszystkie rządy pojmą skalę zmian zachodzących w Chinach i ich skutki dla globalnej emisji (gazów cieplarniach)" - podkreślają autorzy raportu.

Ich zdaniem starania Chin przyczynią się do rozwoju światowego rynku ekologicznych produktów i usług. To zła wiadomość dla eksporterów węgla i innych wybranych surowców, tym bardziej, że według raportu Chiny mogły już osiągnąć szczytowy poziom zużycia węgla.

W porozumieniu zawartym w ubiegłym roku z prezydentem USA Barackiem Obamą chiński przywódca Xi Jinping zadeklarował, że jego kraj do 2030 roku znacząco zredukuje emisję dwutlenku węgla, który stanowi większość emitowanych gazów cieplarnianych. Chiny i USA są największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie.

"Transformacja w Chinach ma daleko idące konsekwencje dla światowej gospodarki i znacząco zwiększa szanse na utrzymanie globalnych poziomów emisji w stosunkowo bezpiecznych granicach", a więc tak by średnia temperatura nie wzrosła o więcej niż 2 stopnie C w stosunku do epoki przedindustrialnej - podkreślają autorzy dokumentu.

Jednocześnie raport ostrzega przed popadaniem w samozadowolenie. Zaznacza, że trwały sukces starań o zapobieżenie nieodwracalnym zmianom klimatycznym zależy od tempa redukowania emisji przez Chiny, działań innych krajów w ciągu najbliższych 20 lat oraz inicjatyw podejmowanych na poziomie globalnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny robią postępy w redukcji gazów cieplarnianych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!