XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ciepło najdroższe w Szczecinie, najtańsze w Gorzowie Wielkopolskim

Ciepło najdroższe w Szczecinie, najtańsze w Gorzowie Wielkopolskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny ciepła rozgrzewają kieszenie odbiorców. W polskich miastach wojewódzkich występuje naprawdę spore zróżnicowanie cen ciepła systemowego.

I tak z danych, jakie uzyskał portalsamorzadowy.pl z niektórych miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej, wynika, że najwięcej wytworzone ciepło kosztuje w Szczecinie - 28,85 zł/GJ (netto). Drogo jest także w Kielcach, gdzie ceny sięgają 27,39 zł/GJ. Zdecydowanie więcej powodów do radości mają mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, tam koszt wytworzenia ciepła jest najtańszy i wynosi 16,88 zł/GJ.

Całe zestawienie dla 18 wojewódzkich miast znajduje się tutaj.

Z czego wynika, że cena ciepła z sieci potrafi się różnić nawet o 12 zł za gigadżul? Na wytwarzanie ogrzewania składają się cztery decydujące czynniki:

- efekt skali, czyli bezpośredni wpływ ilości odbiorców wywarzanego ciepła na wysokość taryfy.
- surowiec, jaki dane przedsiębiorstwo wykorzystuje w celu uzyskania ciepła (np. gaz ziemny, olej opałowy).
- technologia, w jakiej odbywa się produkcja.
- wysokość mocy, jaką odbiorcy zamawiają na określony czas w danym przedsiębiorstwie.

Jednak to dopiero początek. Ponieważ na ostateczną cenę ciepła dostarczonego już bezpośrednio do lokatora składa się dodatkowo taryfa za tzw. przesył, która jest zależna od ceny, jaką ustali firma zewnętrzna go obsługująca. Znaczący wpływ, ma również polityka finansowa spółdzielni mieszkaniowych, będąca często daleka od doskonałości (nakładają one na ceny ciepła własne marże).

- Zdarzały się sytuację, w których spółdzielnie mieszkaniowe miały zamówioną moc na określonym poziomie. Lokatorzy tych spółdzielni mając zamontowane podzielniki, starali się oszczędzać ciepło sieciowe, aby zapłacić mniej. Jednak rzeczywistość okazuje się często mniej łaskawa, ponieważ w umowie z przedsiębiorcą dostarczającym ciepło do spółdzielni są stałe, ustalone ceny i nawet jeśli spółdzielnia nie odbierze całości wytworzonego ciepła i tak musi zapłacić kwotę zawartą w umowie – tłumaczy Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki, który jest jednostką regulującą ceny ciepła sieciowego w Polsce.

Zgłoszenia o zmianę ceny przyjmowane są zarówno wtedy, gdy termin umowy na wysokość określonej taryfy dobiega końca, jak i wtedy, gdy przedsiębiorstwo ponosi wyższe koszty wytwarzania ciepła niż te, ustalone we wcześniejszej umowie.

– Każdy otrzymany przez nas wniosek jest skrupulatnie sprawdzany. Zatwierdzamy tylko taką taryfę, jaka jest według naszych analiz faktycznie uczciwa i uzasadniona. Zdarzały się sytuację, w których zakłady produkujące ciepło wnosiły o 20 proc. podwyżki, natomiast po dokładnym prześledzeniu sytuacji z naszej strony, otrzymywały zezwolenia na jedynie 6-7 proc. podwyżkę cen – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

URE w roku 2011 nie przewiduje znaczących podwyżek w kosztach wytwarzania ciepła sieciowego, natomiast w przedsiębiorstwach wykorzystujących do produkcji ciepła gaz ziemny (którego cena ma obecnie tendencje spadkową) opłaty mogą nawet zmaleć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciepło najdroższe w Szczecinie, najtańsze w Gorzowie Wielkopolskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!