Ciepło ratuje prywatyzację komunalną

Ciepło ratuje prywatyzację komunalną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najwięcej transakcji sprzedaży firm będzie w tym roku w sektorze ciepłowniczym

Z ankiety przeprowadzonej przez ”Rzeczpospolitą” wynika, że większość dużych miast nie planuje w tym roku prywatyzacji spółek komunalnych. Nieliczne oferty będą najczęściej dotyczyły mniejszościowych udziałów w firmach niezwiązanych z bezpośrednią działalnością miast. Z naszych informacji wynika, że największe metropolie pozyskają w tym roku z prywatyzacji zaledwie 200 – 300 mln zł.

– Spodziewaliśmy się więcej prywatyzacji w miastach. Jestem jednak przekonany, że sprzedaż miejskich spółek jeszcze ruszy, bo to jest wygodna forma pozyskiwania kapitału dla inwestycji – ocenia Jarosław Zysnarski, prezes firmy doradczej Doradca Consultants, która kilka lat temu prowadziła z Ministerstwem Skarbu Państwa program o prywatyzacji skierowany do gmin.

Inwestorów najbardziej interesują spółki wodociągowe, ciepłownicze i komunikacyjne. W wodociągach od kilku lat nie było żadnej znaczącej transakcji. Powód jest prosty – gminy na modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej pozyskują unijne fundusze i nie są zainteresowane prywatyzacją.

Mimo to Bydgoszcz po raz drugi spróbuje prawdopodobnie sprzedać Spółkę Wodną Kapuściska – największą oczyszczalnię ścieków w mieście. W 2007 r. wycofano się z jej prywatyzacji. Problem w tym, że SW Kapuściska procesuje się z Mostostalem Export i inwestor musi się liczyć z wypłaceniem wielomilionowego odszkodowania.

W branży komunikacyjnej ruch prywatyzacyjny może się dopiero zacząć, bo Skarb Państwa zamierza do końca roku pozbyć się udziałów w PKS.

Narzekać nie mogą inwestorzy z sektora ciepłowniczego. Przeciwnie – spodziewają się większej liczby ofert. – Prywatyzacja spółek ciepłowniczych przynosi gminom wymierne korzyści finansowe. A wyzwania inwestycyjne związane z unijnymi normami są gigantyczne – ocenia Zdzisław Olejczyk, prezes Fortum Wrocław.

Miasta, których nie stać na kosztowne modernizacje, prywatyzują ciepłownictwo – przetarg na Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ogłosiła Piła, proces prywatyzacji prowadzi Ostrołęka, zaś Skarb Państwa pozbywa się udziałów w PEC w Legnicy i Dąbrowie Górniczej. – Ofert jest dużo, choć nie tak jak kilka lat temu, kiedy co tydzień ogłaszano nowy przetarg – dodaje Bogusław Regulski, dyrektor Izby Ciepłownictwo Polskie.

Duże miasta w większości już sprywatyzowały spółki ciepłownicze. Wyjątkiem są Warszawa i Kraków, ale one nie będą ich sprzedawały. Jedyną znaczącą transakcją planowaną w stolicy jest sprzedaż udziałów w galerii handlowej Złote Tarasy. Łódź zapowiada pozbycie się mniejszościowych pakietów w dwóch spółkach, Wrocław prywatyzację centrum spa, Opole – Miejskiej Telewizji Opole, zaś Kraków chce sprzedać tylko mniejszościowe udziały w spółkach niezwiązanych bezpośrednio z działalnością miasta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciepło ratuje prywatyzację komunalną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!