Ciepłownictwo musi być bardziej efektywne

Ciepłownictwo musi być bardziej efektywne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarządy dystrybutorów ciepła powinny rozważyć nowe podejście do ograniczania wolumetrycznych strat czynnika grzewczego w sieci. Dlaczego? Na rynku wodociągowym 1 metr sześć. strat kosztuje około 10 razy mniej niż w ciepłownictwie.

Sieci ciepłownicze z natury posiadają różną wielkość strat wolumetrycznych czynnika grzewczego. Do chwili obecnej do oceny strat czynnika używa się krotności wymian objętości zładu sieci ciepłowniczej. Jest to narzędzie porównawcze stosowane szeroko do celów statystycznych i przez zakłady ciepłownicze.

Jednak, jak wskazują na to nowoczesne zasady ograniczania ubytków czynnika grzewczego wskaźnika tego nie stosuje się jako parametru sterującego jakimkolwiek procesem operacyjnym ograniczania strat w sieci ciepłowniczej, a jego przydatność można niestety określić jako zbędną.

Pod koniec ubiegłego wieku międzynarodowa organizacja wodociągowa - IWA (International Water Association) wprowadziła narzędzie służące do precyzyjnej i profesjonalnej oceny strat wody oraz ich ograniczania, standard o nazwie ‘optymalny poziom wycieków'- OPW (ang. economic level of leakage - ELL).

Na bazie szeregu doświadczeń zakładów przemysłowych i badań naukowych (m.in. prof. Allana Lamberta z Wielkiej Brytanii) opracowano podejście do ograniczania strat wolumetrycznych, które wyparło wszystkie dotychczas stosowane narzędzia. Wycofano wskaźnik procentowy strat wody (co czeka również krotność wymian), bilansowanie strat bilansem tradycyjnym, a w ich miejsce wprowadzono bilans minimalnego przepływu zasilającego sieć.

Standard optymalnego poziomu wycieków zaczął być stosowany w większości branż przesyłających wodę i inne media - jako klucz do obniżenia całkowitych kosztów przesyłu i dostawy mediów, a nie tylko jako najlepsza praktyka zarządzania stratami. Dodatkowo w niektórych krajach zaczęto wymagać stosowania tego standardu przepisami prawa (np. Wielka Brytania).

Czytaj więcej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!