Ciepłownictwo: więcej regulacji i wyższe koszty produkcji ciepła

Ciepłownictwo: więcej regulacji i wyższe koszty produkcji ciepła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektor ciepłowniczy regulowany jest coraz większą ilością przepisów, które powodują niepewność inwestycyjną i zwiększają koszty produkcji. Konkluzje BAT i pakiet zimowy doprowadzą do wzrostu cen ciepła - to kilka konkluzji z debaty „Ciepłownictwo i kogeneracja” jaka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Sektor ciepłowniczy podlega zmianom, a w przyszłości tempo zmian ulegnie przyśpieszeniu. W dużej mierze stanie się to dzięki otoczeniu regulacyjnemu. Trzeba mieć świadomość, że przepisy unijne w coraz większym stopniu regulują działalność firm ciepłowniczych. Prawdopodobnie w roku 2019 lub 2020 przyjęty zostanie pakiet zimowy, co spowoduje olbrzymie zmiany w regulowaniu sektora ciepłowniczego – zapowiadała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska.

Funkcjonowanie sektora ciepłowniczego w dużym stopniu będzie także zależało od regulacji krajowych.

- Dlatego tak ważna jest współpraca partnerska, choć czasami może być czasami cierpka, pomiędzy ciepłownikami a regulatorem, aby ciepłownictwo się rozwijało, ceny ciepła były na odpowiednim poziomie a klienci byli zadowoleni – dodała Małgorzata Mika-Bryska.

Ciepło będzie drożeć?

Podkreśliła, że ramy regulacyjne muszą być określone  w długookresowych, stabilnych strategiach. To jest kluczowe dla prowadzenia działań kapitałochłonnych, a takie jest ciepłownictwo.

- Przepisy unijne i krajowe dotyczące ciepłownictwa powinny być skorelowane. W Polsce mamy Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, gdzie w dwóch obszarach: energii oraz środowiska pojawiają się kwestie ciepłownicze. W Polityce energetycznej Polski do roku 2050 powinno znaleźć się doprecyzowanie wątków dot. ciepłownictwa. Zapisy z tej Polityki powinny być podstawą do konkretnych projektów ustaw - mówił Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Zwracał przy tym uwagę na mądrą adaptację przepisów unijnych.

Przedstawiciele sektora ciepłowniczego zapowiadają, że konkluzje BAT oraz pakiet zimowy doprowadzą do wzrostów cen ciepła.

- Obecne ceny energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego i gazu ziemnego są katastrofalnie niskie, więc nie opłaca się budowa jednostek kogeneracyjnych. Jedyne opłacalne inwestycje w dużych miastach to kotły wodne, ale to jest tragedia dla ciepłownictwa – wyliczał René Fijak, prezes zarządu CEZ Chorzów.

Zwracał uwagę, że bez systemu wsparcia inwestycje w kogenerację nie będą realizowane, bo po prostu nie będą opłacalne.

Ministerstwo Energii uspokaja jednak ciepłowników.

Wsparcie dla kogeneracji po 2018 r. będzie

- System wsparcia dla kogeneracji po roku 2018 na pewno zostanie wprowadzony. Obecnie rozmawiamy z branżą ciepłowniczą nad tym, jak powinien on wyglądać – powiedział Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.

Jak zaznaczył Andrzej Kaźmierski, w trakcie dyskusji pojawiają się różne propozycje tego, jak wsparcie dla kogeneracji powinno wyglądać, więc jeszcze jest zbyt wcześnie, aby mówić, jakie będą szczegóły nowego systemu. Zwrócił przy tym uwagę, że Komisja Europejska oczekuje rozwiązań typu aukcyjnego, gdzie nie każdy wygrywa.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy konkretna propozycja nowego systemu wsparcia dla kogeneracji się pojawi.

- Chcemy to zrobić jak najszybciej – zapewnił Andrzej Kaźmierski.

Podkreślił przy tym, że jest duża różnica w praktycznym funkcjonowaniu małych i średnich elektrociepłowni, elektrociepłowni dużych i elektrociepłowni przemysłowych. To musi zostać uwzględnione w regulacjach.

- Prawo energetyczne dotyczące prowadzenia biznesu w sektorze  ciepłowniczym jest archaiczne – ocenił Andrzej Kaźmierski.

Nowe technologie

Rozwój ciepłownictwa to także sposób na modną ostatnio energetykę rozproszoną.

- Niezbędny jest system wsparcia pozwalający budować jednostki kogeneracyjne nie tylko w dużych, ale i w małych miastach, gdzie odbiór ciepła jest na poziomie 2 czy 5 MW – przypominał Jacek Boroń, prezes zarządu Węglokoks Energia.

Jego zdaniem szansą na rozwój firm ciepłowniczych mogą być klastry energii. W Polsce tego typu inicjatywy dość szybko się rozwijają.

Jak poinformował Jacek Boroń, grupa Węglokoks rozpoczęła prace nad zastosowaniem technologii pirolizy i zgazowania odpadów, biomasy, mułów i miałów węglowych. Procesy te polegają na termicznym przekształcaniu tych niskojakościowych paliw w produkty o znacznie większej wartości energetycznej, a przede wszystkim ekologicznej. Gaz syntezowy, powstały w wyniku zgazowania mułów i miałów, miałby być używany w blokach kogeneracyjnych. Rozwój takiej technologii musiałby pociągać za sobą także zmiany prawne, ponieważ obecne przepisy nie przewidują stosowania gazu syntezowego w kogeneracji.

Nie dla wszystkich jednak wsparcie jest najważniejszą kwestią.

- Podejmując decyzje inwestycyjne w  zakresie energetyki przemysłowej w długim horyzoncie czasowym nie uwzględniliśmy wsparcia dla kogeneracji – zapewniał Krzysztof Witkowski, dyrektor Zakładu Rozwoju i Zarządzania Majątkiem Energetycznym w Grupie Kapitałowej  PKN Orlen.

Obecnie PKN Orlen buduje dwa bloki kogeneracyjne opalane gazem ziemnym. Jeszcze w drugim kwartale 2017 r. ma zostać oddany do eksploatacji blok 463 MWe we Włocławku, drugi blok – o mocy 596 MWe - powstaje w Płocku.

- Obie te jednostki będą pokrywały zapotrzebowanie na ciepło ze strony spółek z grupy kapitałowej Orlen, a energię elektryczną będą mogły dostarczać na rynek – dodał Krzysztof Witkowski.

Wsparcie sektora finansowego

Firmy ciepłownicze mogą liczyć także na wsparcie ze strony sektora finansowego.

- Sektor ciepłowniczy jest sektorem strategicznym z punktu widzenia państwa. Jesteśmy gotowi finansować inwestycje ciepłownicze, ale nie możemy zapominać o stabilności regulacji. Tylko przy stabilnych regulacjach można decydować się na finansowanie długoterminowe - przekonywał Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Bank Ochrony Środowiska jest zainteresowany współpracą zarówno z sektorem ciepłowniczym, jak i spółdzielniami mieszkaniowymi i samorządami, które chcę inwestować w rozwiązania ciepłownicze.

Rozwój ciepłownictwa wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

- Posiadamy programy dedykowane dla rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej. System finansowania inwestycji ciepłowniczych chcemy rozwijać we współpracy z bankami – poinformował Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NFOŚiGW dotychczas prowadził nabór wniosków m.in.  w działaniu 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i  chłodu oraz poddziałaniu 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!