XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cło na chińskie panele szkodzi polskiej branży solarnej?

Cło na chińskie panele szkodzi polskiej branży solarnej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Karne cło nałożone przez UE na panele słoneczne z Chin oznacza podcięcie skrzydeł rozwijającej się branży solarnej w Polsce, która w ponad 90 proc. opiera się na panelach sprowadzanych z Chin - uważa szef Rady Programowej Zielonego Instytutu Dariusz Szwed.

W związku z podejrzeniami o dumping, Komisja Europejska na początku czerwca nałożyła tymczasowe cła karne na panele słoneczne importowane z Chin. Przez pierwsze dwa miesiące karne cła wynoszą 11,8 proc. ceny towaru, a po 6 sierpnia - jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu - stawka ta wzrośnie do 47,6 proc.

Zdaniem Szweda podniesienie cła na panele z Chin "spowoduje, że energetyka solarna w zasadzie nie rozwinie się w Polsce w najbliższych latach". "A przypomnijmy, że mamy obowiązek zrealizować do 2020 r. inwestycje, które pozwolą nam na osiągnięcie 15-proc. udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym" - zaznaczył.

"Polska jest wciąż krajem o dość niskiej sile nabywczej konsumentów, w związku z tym w naszym interesie jest to, aby produkcja energii odnawialnej była coraz tańsza, a wprowadzenie takich ceł spowoduje, że ceny paneli wzrosną" - powiedział Szwed. Jak zauważył, energetyka solarna jest najmniej "konfliktogenna" w porównaniu do elektrowni węglowych, jądrowych, czy nawet wiatrowych.

"Technologia solarna docelowo mogłaby nam zapewnić tanią i czystą energię" - podkreślił.

"Kilka dni temu Instytut Energii Odnawialnej opublikował raport +Rynek fotowoltaiczny w Polsce+, w którym wskazuje, że ponad 90 proc. paneli słonecznych instalowanych w Polsce pochodzi z Chin" - przytoczył Szwed.

Jego zdaniem błędem jest myślenie, że podniesienie cen paneli słonecznych zwiększy konkurencyjność europejskich producentów. "Przy wyższych cenach producenci z UE nie będą w stanie sprzedać paneli - ani w Europie, ani na świecie" - powiedział. - "Podnosząc ceny paneli, podcinamy cały rynek solarny w Europie, zatrudniający ponad 300 tysięcy osób" - dodał.

Szwed wziął udział w środę w wysłuchaniu zorganizowanym przez Komisję Europejską na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Przystępnej Energii Słonecznej (AFASE). Organizacja zrzeszająca firmy z branży fotowoltaicznej alarmowała, że cła na chińskie solary doprowadzą do anulowania zamówień i zwolnień. Uczestnicy wysłuchania reprezentujący m.in. instalatorów wskazywali, że cło nie uchroni unijnych producentów paneli, a zaszkodzi przemysłom towarzyszącym, m.in. właśnie przedsiębiorstwom instalatorskim, które stanowią około 70 proc. branży.

Skargę do KE na dumpingowe ceny paneli słonecznych z Chin złożyło europejskie stowarzyszenie producentów paneli EU ProSun.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cło na chińskie panele szkodzi polskiej branży solarnej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!