Czeski rząd poparł utworzenie unii energetycznej

Czeski rząd poparł utworzenie unii energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Czech jednomyślnie popiera polską propozycję stworzenia unii energetycznej - poinformował w piątek sekretarz stanu ds. europejskich Tomasz Prouza w oświadczeniu dla prasy.

Podkreślił, że czeski rząd chce "aktywnie uczestniczyć" w przygotowaniu tego rozwiązania, mającego fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

"Dla rządu Czech jednym z podstawowych warunków wstępnych wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego jest zintegrowany rynek europejski (...) z wystarczająco połączoną infrastrukturą dla importu i dystrybucji gazu ziemnego z różnych źródeł" - wskazał Prouza, cytowany przez agencję CTK.

Agencja odnotowuje, że z materiałów czeskiego rządu opublikowanych przez radio publiczne w środę wynika, iż Czechy generalnie opowiadają się za ściślejszą współpracą w sektorze energii w UE, choć mają kilka zastrzeżeń do polskiej propozycji. Według radia rząd sprzeciwia się utworzeniu jednego organu odpowiedzialnego za zakupy ropy i gazu. Powodem jest to - jak pisze CTK - że w Czechach, w odróżnieniu od Polski, gaz jest kupowany przez firmy prywatne. Dlatego też rząd Czech chce znaleźć rozwiązanie, które obejmie także firmy prywatne. Czechy zgadzają się też, że kontrakty między Rosją a poszczególnymi krajami UE nie powinny zawierać tajnych klauzul, jak to się dzieje obecnie - wskazało czeskie radio.

CTK wskazuje też, że rząd Czech popiera propozycję budowy rurociągu łączącego kraje UE. Czechy są zainteresowane głównie połączeniem z Polską i Austrią.

Premier Donald Tusk namawiał w środę w Brukseli, by w reakcji na kryzys wokół Ukrainy UE przebudowała rynek gazu. Przekonywał, że zależność energetyczna to problem gospodarczy i ustrojowy dla Unii Europejskiej, niezależnie od zachowania Rosji czy innych dostawców energii. Szef KE Jose Barroso odnosząc się do propozycji unii energetycznej, które szczegóły przedstawiał szef polskiego rządu, oświadczył: życzyłbym sobie, żeby wiele z pańskich pomysłów, które były tak ważne dla debaty, mogły być teraz także dyskutowane pomiędzy członkami Rady Europejskiej.

W czasie gdy w Brukseli Tusk przekonywał do unii energetycznej, z Pragi przyszła nieoficjalna informacja, że Czechy będą przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ. Napisał o tym Reuters, powołując się na projekt dokumentu rządowego w tej sprawie.

Komisja Europejska na czerwcowym szczycie ma przedstawić jasne propozycje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!