Czy japońskie elektrownie atomowe są bezpieczne?

Czy japońskie elektrownie atomowe są bezpieczne?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z danych o sytuacji w elektrowniach jądrowych w Japonii, które uzyskuje Państwowa Agencja Atomistyki, wynika, że po trzęsieniu ziemi nie ma zagrożenia skażeniem promieniotwórczym, a wyłączyły się wszystkie działające reaktory (10) w 3 elektrowniach jądrowych w obszarze trzęsienia ziemi. Z kolei minister gospodarki Japonii, Banri Kaieda, ostrzegł, że może dojść do wycieku w elektrowni atomowej Fukushima-Daiichi . Zastrzegł jednak, że gdyby tak się stało, wyciek byłby niewielki.

Kaieda, który wkrótce poleci na inspekcję do elektrowni Fukushima, wyjaśnił, że władze rozważają decyzję wypuszczenia nadmiaru radioaktywnej pary z reaktora nr 1 w tej siłowni.

Wcześniej tokijskie przedsiębiorstwo energetyczne Tokyo Electric Power Co. poinformowało, że rośnie ciśnienie w tym reaktorze oraz poziom promieniowania w budynku, gdzie on się znajduje.

- Na jakiekolwiek podsumowania jest za wcześnie, bo jak w przypadku każdego kataklizmu pierwsze informacje nie są całkiem pewne. Na przykład pierwsze dane - za pośrednictwem japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu - nie mówiły o pożarze w elektrowni atomowej Onagawa, który został już ugaszony, a wybuchł w części elektrowni położonej z daleka od reaktora jądrowego. Ostatnie komunikaty Nuclear and Industrial Safety Agency, japońskiego dozoru jądrowego, podają, iż nie ma skażeń promieniotwórczych, i generalnie zagrożenia jądrowego, czyli to są dobre wiadomości – powiedział Piotr Jaracz, dyrektor Departamentu Nauki, Szkolenia i Informacji Społecznej Państwowej Agencji Atomistyki ( PAA).

W Japonii, według informacji PAA, jest około 17 elektrowni atomowych, w których znajduje się około 50 reaktorów. Pierwsze informacje wskazują więc na to, że wskutek dzisiejszego trzęsienia ziemi zostało wyłączonych około 20 proc. reaktorów. Unieruchomione elektrownie są położone w centralnej części wyspy Honsiu na jej wschodnim wybrzeżu, które nawiedził kataklizm.

- Pewną ciekawostką jest to, że nie wyłączyła się - nie musiała - elektrownia Kashiwazaki- Kariwa położona w centralnej części wyspy Honsiu, ale na zachodnim jej wybrzeżu. Wszystkie siedem reaktorów tej elektrowni wyłączyło się awaryjnie podczas trzęsienia ziemi w lipcu 2007 roku, a było ono słabsze niż dzisiejsze. Wówczas też nie doszło do skażenia promieniotwórczego, a dotychczas w Kashiwazaki-Kariwa przywrócono do pracy cztery reaktory. Pozostałe trzy reaktory są nadal w sprawdzaniu i remontach – poinformował Piotr Jaracz.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) z siedzibą w Wiedniu oświadczyła, że gromadzi szczegółowe informacje na temat sytuacji w japońskich elektrowniach atomowych. Jak jednocześnie zaznaczyła, "paliwo nuklearne wymaga stałego chłodzenia nawet po wyłączeniu elektrowni".

Według MAEA, pożar w japońskiej elektrowni atomowej Onagawa w prefekturze Miyagi udało się ugasić i nie doszło tam do żadnego radioaktywnego wycieku.

Główny specjalista w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) Krzysztof Dąbrowski, uspokaja jednak, że nie ma zagrożenia skażeniem po trzęsieniu ziemi. Czytaj więcej: Ekspert: nie ma zagrożenia jądrowego w Japonii
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!