Czy Polska kupi prąd z Rosji?

Czy Polska kupi prąd z Rosji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szansa na sprowadzanie znacznych ilości energii elektrycznej przez most energetyczny łączący nasz kraj z Litwą coraz bardziej się oddala.

A coraz więcej wskazuje na to, że prąd, które popłynie do Polski, pochodzić będzie nie z atomowej elektrowni w Ignalinie, w której budowę chce się zaangażować Polska Grupa Energetyczna, lecz z siłowni w rosyjskim okręgu kaliningradzkim - pisze "Dziennik".

- Budowa elektrowni atomowej w Kaliningradzie jest naszą priorytetową inwestycją - oświadczył Siergiej Kirijenko, szef Rosatomu, państwowego koncernu energetyki jądrowej. Rosatom chce zarobić na prognozowanym deficycie energii w krajach Unii Europejskiej. Ma w tym pomóc kaliningradzka siłownia.

Zgodnie z założeniami nad Niemnem przy granicy z Litwą powstaną dwa bloki o łącznej mocy 2300 megawat. Ruszą już w 2014 r. Oznacza to, że prąd z rosyjskiej elektrowni popłynie o wiele szybciej niż z nowej siłowni w litewskiej Ignalinie, którą chcemy budować wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią. Budowa miała wystartować na przełomie 2015 i 2016 r., jednak jest to coraz mniej prawdopodobne. Dlaczego?

- Budowa nastawionej na eksport elektrowni w Kaliningradzie daje krajom bałtyckim kolejny argument za ograniczeniem mocy projektowanej elektrowni - uważa prof. Władysław Mielczarski z rady nadzorczej spółki LitPol Link zajmującej się przygotowaniem projektu polsko-litewskiego mostu energetycznego. A to właśnie polsko-litewski most, którego oddanie do użytku planuje się na 2013 r., wydaje się być prawdopodobnym kanałem eksportu energii. Władze Rosatomu mówią co prawda o planach budowy połączenia z Niemcami, jednak analitycy sceptycznie oceniają rentowność takiej inwestycji.

- Kabel musiałby mieć 500 km. Koszty inwestycji sięgnęłyby 1 mld euro. Rosatom rozejrzy się za mniej odległymi odbiorcami - uważa Irina Fiłatrowa z biura maklerskiego Brokerkredit Serwis.

Rosjanie nie ukrywają, że byliby zainteresowani sprzedażą prądu do Polski. W swojej strategii rozwoju branży energetycznej zapisali nawet plan wybudowania łącznika między Elblągiem a Kaliningradem o mocy przesyłowej sięgającej 1,2 tys. MW. Co na to Polska? Andrzej Czerwiński z PO kierujący parlamentarnym zespołem ds. energetyki jest zdania, że priorytetowo powinniśmy traktować projekt siłowni w Ignalinie, ale rząd powinien przyjrzeć się również innym możliwościom.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Polska kupi prąd z Rosji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!