XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy wolny rynek stworzył podstawy do rozwoju wytwarzania energii?

Czy wolny rynek stworzył podstawy do rozwoju wytwarzania energii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecna konstrukcja rynku elektroenergetycznego nie stworzyła podstaw do rozwoju wytwarzania i z racji swojej konstrukcji nie będzie miała takiej możliwości również w przyszłości - wynika z raportu „5 mitów polskiej elektroenergetyki 2014” autorstwa ekspertów ING Banku Śląskiego i PwC

- Ekonomika działalności wytwórczej jednostek domykających merit order (merit order tzw. „stos” jest sposobem rankingowania jednostek wytwórczych według kosztu zmiennego wytwarzania energii), czyli tych o najwyższych kosztach zmiennych, ulegała istotnemu przeobrażeniu w ciągu ostatnich 4 lat. Spadek cen energii elektrycznej doprowadził do sytuacji, w której działalność wytwórcza balansuje na krawędzi opłacalności już na poziomie kosztów zmiennych – wskazuje Dorota Dębińska-Pokorska, dyrektor w grupie energetycznej PwC.

W roku 2013 jednostki o najniższej sprawności mogły spodziewać się realizacji marży ponad koszt zmienny w wysokości zaledwie około 3 zł za MWh. Kwota ta jest niewystarczająca dla pokrycia nie tylko całości kosztów stałych, lecz nawet kosztów wynagrodzeń załogi.

Funkcjonowanie mechanizmu rynkowego doprowadza zatem do sytuacji, w której jednostki z „ogona” merit order nie są w stanie liczyć na osiągnięcie przychodów wystarczających dla pokrycia kosztów swojego funkcjonowania. Nie wydaje się obecnie, aby istniały silne bodźce zmieniające sytuację jednostek tej klasy w przyszłości, szczególnie w kontekście pojawienia się nowych bloków w systemie.

W warunkach gry popytu i podaży jednostki, które nie mają zdolności do pokrywania kosztów swojej działalności powinny zostać wyeliminowane z systemu – taka jest perspektywa czysto rynkowa. Jednak z perspektywy bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej rezerwy mocy, która w naturalny sposób tworzy nadpodaż w systemie i może być wykorzystana w momentach zwiększonego zapotrzebowania na moc.

- Zatem z racji swojej konstrukcji, rynek w Polsce nie ma zdolności do wykształcenia mechanizmów zapewniających rentowność tym jednostkom, które z jednej strony są potrzebne w systemie, z drugiej zaś liczba godzin ich pracy w roku oraz poziom generowanego kosztu produkcji nie pozwala na osiągnięcie tej rentowności. Dodatkowo taki model rynku nie stwarza podstaw do wywołania presji na wzrost cen energii elektrycznej, przy braku zmiany kosztów wytwarzania – ocenia Dorota Dębińska-Pokorska.

Odpowiedzi na pytania „Jakie są tego konsekwencje”, „Co zmienia wejście nowych bloków do systemu” oraz więcej o micie dotyczącym tezy, iż wolny rynek stworzył zdrowe podstawy do rozwoju wytwarzania na panelu Polska energetyka – Fakty i Mity w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz wspólnym raporcie ING Banku Śląskiego i PwC „5 mitów polskiej elektroenergetyki 2014”.Zobacz więcej informacji o tym wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy wolny rynek stworzył podstawy do rozwoju wytwarzania energii?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!