Czy współspalanie utrzyma się po redukcji wsparcia?

Czy współspalanie utrzyma się po redukcji wsparcia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przypadku wejścia w życie przepisu redukującego wsparcie, współspalanie prawdopodobnie nie utrzymałoby się w takiej skali, w jakiej występuje obecnie. Po prostu w niektórych jednostkach stałoby się nierentowne - mówi Michał Prażyński, wiceprezes zarządu ds. energetyki odnawialnej Enea Wytwarzanie.

Strategia Grupy Enea do 2020 roku przewiduje inwestycje w lądową energetykę wiatrową. Projekt ustawy o OZE pomyślnie rokuje takim inwestycjom, czy wręcz przeciwnie?

- Projekt ustawy o OZE nie jest zły dla energetyki wiatrowej na lądzie. Proponuje rozwiązania, które mogą długoterminowo ustabilizować sytuację na rynku. Natomiast to, że nie znamy terminu wejścia w życie tej ustawy i ostatecznych rozwiązań powoduje, że obecne czasy z punktu widzenia inwestorów zainteresowanych energetyką wiatrową są dość niepewne. Mam nadzieję, że to się niedługo skończy, czyli że ustawa o OZE zostanie uchwalona szybciej niż później.

Proponowany w projekcie ustawy o OZE zakup energii z aukcji w podziale na technologie o sprawności wytwarzania powyżej 4000 MWh/MW/rok i poniżej tego poziomu nie jest problemem dla energetyki wiatrowej ?

- Taki przepis wprawdzie otwiera możliwość zrobienia oddzielnych aukcji dla źródeł biogazowych, czy energetyki wiatrowej na morzu, ale nie sądzę, by w perspektywie roku 2020 biogazownie tak szybko się rozwinęły. Morskie farmy wiatrowe w ogóle do tego czasu nie ruszą, więc ten zapis energetyce wiatrowej na lądzie nie zaszkodzi.

Oczywiście można się obawiać, że zamówienia na energię z OZE o produktywności wytwarzania poniżej 4000 MWh/MW/rok będą stosunkowo małe, ale z drugiej strony mamy przecież Krajowy Plan Działania dla rozwoju energetyki odnawialnej, gdzie koszyki technologiczne OZE zostały określone i tym samym pewne limity rozwoju poszczególnych rodzajów OZE zostały już wyznaczone.

Jakie plany ma Enea Wytwarzanie w zakresie inwestycji w lądową energetykę wiatrową do 2020 roku?

- Naszym celem, do końca 2020 roku, jest dodanie do portfela OZE około 500 MW w lądowej energetyce wiatrowej. To strategia ustalona pod koniec ubiegłego roku; oceniamy, że to realny plan.

Projekt ustawy o OZE przewiduje redukcję wsparcia dla współspalania do 0,5 certyfikatu za 1 MWh. Czy jeśli taki przepis wejdzie w życie to współspalanie utrzyma się na rynku, a w tym w elektrowni w Kozienicach?

- W przypadku wejścia w życie przepisu redukującego wsparcie, współspalanie prawdopodobnie nie utrzymałoby się w takiej skali w jakiej występuje obecnie. Po prostu w niektórych jednostkach stałoby się nierentowne. Oczywiście prowadzimy analizy na temat tego co oznaczałby współczynnik 0,5 dla współspalania w elektrowni w Kozienicach. Na razie nie chcę o nich mówić, ponieważ stale obserwujemy rozwój sytuacji i decyzje w sprawie współspalania będziemy podejmować na bieżąco.

Zgodnie z projektem ustawy o OZE w aukcjach będą mogły brać udział tzw. dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego. Czy instalacje w elektrowni w Kozienicach po ewentualnych modernizacjach mogłyby brać udział w aukcjach OZE jako dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego, czy nie?

- Instalacji w Kozienicach nie można nazwać dedykowanymi, więc w przypadku wystąpienia aukcji dla jednostek dedykowanych, nie będą mogły one w nich uczestniczyć. Jeżeli jednak ewentualna przebudowa instalacji okazałaby się opłacalna, to wówczas taki scenariusz mógłby znaleźć się w obszarze naszego zainteresowania.

Odnawialne źródła energii, a także ich systemy wsparcia i uregulowania prawne, będą jednymi z tematów Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 18-19 września w Białymstoku. Na drugi dzień Kongresu zaplanowano panel dyskusyjny "Odnawialne źródła energii (OZE) w Europie i w Polsce", w którym m.in. weźmie udział Michał Prażyński, wiceprezes zarządu ds. energetyki odnawialnej Enea Wytwarzanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy współspalanie utrzyma się po redukcji wsparcia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!