Debiut JSW 30 czerwca, MSP blisko decyzji ws. Enei

Debiut JSW 30 czerwca, MSP blisko decyzji ws. Enei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aleksander Grad, minister skarbu państwa, zapowiedział, że ok. 20 kwietnia br. ma być złożony w KNF prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej , ok. 6 czerwca prospekt ma być upubliczniony, a 30 czerwca akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają zadebiutować na giełdzie. Minister poinformował również, że resort skarbu zbliża się podjęcia finalnych decyzji w sprawie sprzedaży pakietu akcji Enei. Jeśli będzie taka konieczność, to termin postępowania może zostać przedłużony.

- Przyjęliśmy już bardzo szczegółowy kalendarz wejścia Jastrzębskiej Spółki Węglowej na warszawski parkiet. Około 20 kwietnia złożymy w KNF prospekt. Szacujemy, że około 6 czerwca ten prospekt będzie opublikowany. Między 6 a 20 czerwca spodziewamy się przeprowadzić road show w kraju i za granicą […]. 30 czerwca chcemy, aby były pierwsze notowania akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zapowiedział Aleksander Grad podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.

Resort nie podał, ile akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamierza sprzedać. Minister Aleksander Grad uzależnił poziom oferty od popytu. Zapowiedział natomiast, że ponad 50 proc. akcji JSW pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa i że resort chce udostępnić nieuprawnionym pracownikom JSW akcje spółki poprzez sprzedaż im akcji z nowej emisji po symbolicznej cenie.

- W tej chwili zaproponowaliśmy, aby ze strony związkowej, społecznej był zespół roboczy, który z nami omówi, co możemy na tym etapie, kiedy przygotowujemy upublicznienie spółki, nie jej prywatyzację. Chcę bardzo wyraźnie to powiedzieć - pozostawiamy ponad 50 proc. akcji Skarbu Państwa, zmieniamy statut w taki sposób, żeby to władztwo korporacyjne było zagwarantowane, więc robimy to wszystko w zgodzie z dotychczasową strategią rządową. Nie zamierzamy jej zmieniać. Natomiast stoimy na stanowisku, że równoległe negocjacje pomiędzy stroną społeczną w zakresie całego górnictwa - jeśli chodzi o zmianę strategii, ewentualne zmiany ustaw - toczą się i będą się toczyły w relacji ta branża-ministerstwo gospodarki. Ministerstwo gospodarki odpowiada za strategię i rozwój tego sektora - mówił Aleksander Grad.

Minister zapowiedział wniesienie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej koksowni Zabrze przed debiutem giełdowym spółki górniczej, a wiceminister Krzysztof Walenczak przedstawił listę doradców, którzy będą uczestniczyć we wprowadzaniu JSW na giełdę. Globalnymi koordynatorami oferty są Citi Handlowy, Goldman Sachs, JP Morgan oraz UniCredit. Tak zwanymi bookrunnerami, czyli prowadzącymi książkę popytu, zostały firmy Ipopema, PKO BP i Societe Generale, a komenadżerem oferty został Dom Inwestycyjny BRE Banku.

- Doradcą prawnym skarbu państwa jest kancelaria Dewey & LeBoeuf, doradcą prawnym spółki kancelaria White&Case, doradcą konsorcjum bankowego jest kancelaria Allen & Overy - poinformował Krzysztof Walenczak, który podał, że szacunek złóż JSW wykona zespół ekspertów z Polskiej Akademii Nauki we współpracy z firmą Wardell Armstrong.

Minister Grad poruszył na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami także kwestię prywatyzacji Enei oraz upublicznienia ZE PAK.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez resort skarbu, negocjacje z francuskim Electricite de France (EDF) mają zakończyć się 31 marca.

Szef resortu skarbu powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że MSP nie uczestniczy w wyścigu, jeśli chodzi o negocjacje w sprawie sprzedaży akcji Enei. Zaznaczył, że resort chce przeprowadzić tę transakcję jak najlepiej.

"Jeśli dobro postępowania Skarbu Państwa, spółki i przyszłych zobowiązań inwestorów będzie tego wymagało, to jestem w stanie ten czas (postępowanie w sprawie sprzedaży akcji Enei - PAP) wydłużyć. Natomiast zbliżamy się do jakichś finalnych decyzji. Z chwilą, kiedy będziemy gotowi, poinformujemy o tym rynek" - podkreślił Grad.

"Gdybyśmy chcieli tylko i wyłącznie przeprowadzić transakcję, zainkasować określone pieniądze, to pewnie byśmy już zapomnieli o tej transakcji. Ale nasz interes krajowy, naszej gospodarki, sektora elektroenergetycznego wymaga szczególnego podejścia" - powiedział. Dodał, że "ten proces jest tak skonstruowany, że oferty mogą pojawić się w określonym terminie".

W drugiej połowie października ub.r. resort skarbu wybrał dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Ministerstwo prowadziło negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH. Do 3 listopada wyłączność na negocjacje miał Kulczyk Holding, a obecnie - EdF.

Na pytanie, czy Skarb Państwa przed upublicznieniem ZE PAK rozważa wniesienie do niego kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin, Grad odpowiedział:

"Pierwotna umowa prywatyzacyjna zakładała, że gdy Elektrim rezygnuje z prawa pierwszeństwa zakupu akcji od Skarbu Państwa, drugim rozwiązaniem jest oferta publiczna PAK-u. Dziś polskie prawo nie pozwala wiązać tego typu transakcji" - powiedział minister.

Poinformował, że Skarb Państwa nie będzie jednak się sprzeciwiać potencjalnemu udziałowi PAK-u w procesie prywatyzacji kopalni.

"Jesteśmy przekonani, że jako akcjonariusz 50-procentowy w PAK-u nie będziemy stawiać weta, jeśli PAK zdecyduje się brać udział w procesie sprzedaży kopalń. Chcemy tak prowadzić proces sprzedaży kopalń, by PAK, będąc w procesie upublicznienia, mógł realizować potencjalnie to przedsięwzięcie. Myślę, że jest możliwość takiego prowadzenia transakcji, by oczekiwania ze strony rynku i spółek zostały zrealizowane" - powiedział Grad.

"To będzie jednak przedmiot gry rynkowej" - dodał.

Grad nie chciał powiedzieć, kiedy można się spodziewać oferty publicznej PAK-u.

"Dopiero nasze porozumienie z akcjonariuszem określi kalendarz" - powiedział minister.

W połowie marca MSP zrezygnowało z negocjacji dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz kopalni Adamów i Konin spółce Rafako. Poinformowało, że planuje ofertę publiczną PAK-u. Nie wyklucza prywatyzacji kopalni w trybie publicznym.

MSP ma 50 proc. akcji PAK-u. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem ZE PAK jest należący do Solorz-Żaka Elektrim, który ma ponad ma 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną nad PAK-iem.

Zygmunt Solorz-Żak popiera giełdowe plany MSP dla PAK-u, jednak chce pozostać inwestorem w spółce. Proponuje, aby PAK zrobił nową emisję na zakup kopalni i inwestycje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Debiut JSW 30 czerwca, MSP blisko decyzji ws. Enei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!