Decyzja RWE w sprawie elektrowni węglowej na Śląsku - w tym roku

Decyzja RWE w sprawie elektrowni węglowej na Śląsku - w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostateczna decyzja koncernu energetycznego RWE o przyszłości wspólnego z Kompanią Węglową (KW) projektu budowy elektrowni węglowej w Woli (Śląskie) nie została jeszcze podjęta, ale zapadnie w tym roku - wynika z informacji koncernu.

"Finalna decyzja dotycząca budowy elektrowni węglowej na Śląsku zapadnie w tym roku, po dogłębnej analizie ekonomicznej" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka RWE Polska, Iwona Jarzębska.

Odniosła się w ten sposób do ubiegłotygodniowej wypowiedzi wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który podczas wizyty w Zabrzu powiedział, że koncern RWE zrezygnował ze wspólnego z KW projektu. "RWE zrezygnowało z projektu wspólnego przedsięwzięcia, przesunęło się w stronę inwestycji w elektrownię gazową" - mówił Pawlak.


"RWE jest zainteresowane rozwojem mocy wytwórczych w Polsce. Dlatego też analizujemy różne możliwości, włącznie z inwestycjami w obszarze wytwarzania energii z gazu" - powiedziała Iwona Jarzębska z RWE.

Rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej, nie chciał komentować sprawy. Jak powiedział, Kompania nie otrzymała dotąd z RWE żadnych formalnych, pisemnych informacji o wycofaniu się z inwestycji. Podkreślił, że wiodącą stroną w projekcie jest RWE, więc to koncern powinien ogłosić swoje decyzje w tej sprawie.

W kwietniu 2009 r. RWE Polska i Kompania Węglowa podpisały porozumienie w sprawie budowy największego w Polsce bloku energetycznego na węgiel kamienny, o mocy 800 MW - za ok. 1,5 mld euro. Inwestycję zaplanowano na terenie kopalni Piast Ruch II (dawna kopalnia Czeczott), należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola (Śląskie). W sierpniu ubiegłego roku firmy powołały wspólną spółkę RWE Elektrownia Czeczot do budowy elektrowni. Ruszyły też przygotowania m.in. w zakresie dokumentacji. Elektrownia miałaby ruszyć w 2015 r.

Jak mówił w miniony piątek wicepremier Pawlak, wycofanie się koncernu RWE z budowy elektrowni węglowej na Śląsku to skutek wynikających z prawa europejskiego wysokich opłaty za emisję CO2. Skutkuje to przechodzeniem przez producentów energii na alternatywne paliwo, np. gaz.

Według wicepremiera, z jego niedawnej rozmowy z szefem RWE Juergenem Grossmannem wynika, że kwestia rozpoznania i wykorzystania potencjalnych złóż tzw. gazu łupkowego w Polsce będzie znana za co najmniej 7-10 lat. Elektrownia gazowa, którą aktualnie RWE planuje zbudować w Polsce, będzie więc oparta o tradycyjne dostawy gazu od tradycyjnych dostawców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja RWE w sprawie elektrowni węglowej na Śląsku - w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!