Decyzja w sprawie CO2 zapadła

Decyzja w sprawie CO2 zapadła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest już zgoda premiera Donalda Tuska na ostateczny podział uprawnień do emisji dwutlenku węgla pomiędzy zakłady przemysłowe - twierdzi minister środowiska.

- We wtorek na Radzie Ministrów długo rozmawialiśmy o Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień. I jest zgoda na rozdział w ostatniej wersji, na dodatkowe pięć milionów ton CO2 dla elektroenergetyki - powiedział "Gazecie Wyborczej" Maciej Nowicki, szef resortu środowiska.

To oznacza, że elektrownie zawodowe dostaną zezwolenia na emisję około 110 mln ton CO2 rocznie w latach 2008-12.

Rzecznik rządu Agnieszka Liszka potwierdziła "Gazecie", że emisja CO2 była jednym z tematów obrad rządu, nie chce jednak komentować zapewnień Nowickiego. I zastrzega, że we wtorek nie został przyjęty żaden formalny dokument w tej sprawie.

Plany podziału emisji CO2 wdrażane w ramach unijnego systemu były wielokrotnie i w bólach zmieniane. Obecna korekta jest już trzecia z kolei. Poprzednio Nowicki proponował, żeby elektrownie dostały pozwolenia opiewające na tylko 105 mln ton. Bo - jak tłumaczył - elektrownie włożyły mniej wysiłku niż inne branże w zmniejszanie swojej emisyjności i zwiększanie efektywności produkcji.

Za elektrowniami wstawił się jednak minister skarbu Aleksander Grad, który argumentował, że zbyt mała liczba darmowych zezwoleń utrudni prywatyzację branży elektroenergetycznej. No i wpłynie na wzrost cen prądu, bo brakujące zezwolenia elektrownie musiałyby bowiem kupić na wolnym rynku - przypomina "Gazeta".

Powiększenie limitu elektrowniom oznacza, że mniej pozwoleń dostaną inne branże. Ogólny limit dla Polski (208,5 mln ton CO2) nie ulegnie bowiem zmianie - wyjaśnia "Gazeta".

Minister środowiska zapewnia jednak, że kompromisowy projekt - nieformalnie zaakceptowany - nie będzie taki zły. - Policzyłem, że cement podrożeje o sześć euro na tonie - powiedział "Gazecie". - Nasz ostatni plan jest optymalny, bo uwzględnił największe poziomy emisji CO2 każdej branży z lat 2006 lub 2007 - dodaje.

Zobacz także:
Dla cementowni ważniejsze przydziały CO2 niż cena energii


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja w sprawie CO2 zapadła

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!