Dla Polski Wschodniej dobra energetyka odnawialna

Dla Polski Wschodniej dobra energetyka odnawialna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do Polski Wschodniej energię trzeba dosyłać. Ze względu na oddalenie regionu od złóż paliw kopalnych i już podjęte decyzje w sprawie energetyki atomowej duże źródła systemowe nie zawojują regionu. Są za to szanse na rozwój energetyki odnawialnej, ale żeby je wykorzystać trzeba m.in. przełamać barierę przyłączeniową do sieci – wynika z debaty uczestników Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Jedna z debat przeprowadzonych podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego została dedykowana "Energetyce w Polsce Wschodniej". Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy stan infrastruktury wytwórczej i sieciowej jest adekwatny do potrzeb, czy może jednak uzasadnione jest twierdzenie, że Polska Wschodnia to biała plama na energetycznej mapie Polskiej i inwestycje w tym regionie wymagają zintensyfikowania.

- Polska Wschodnia charakteryzuje się niższą gęstością odbioru na przysłowiowy metr kwadratowy niż inne obszary Polski. Stąd infrastruktura we wschodniej i północno-wschodniej Polsce jest znacznie uboższa względem innych obszarów. Niemniej jednak sieć przesyłowa jest obecnie wystarczająca, żeby zasilać obszar Polski Wschodniej. W mojej opinii stan sieci przesyłowej jest adekwatny do zapotrzebowania w regionie, a PSE uwzględniając przyszłość oczywiście zaplanowały rozwój sieci tak , aby sprostać wyzwaniom – mówił Włodzimierz Mucha, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu PSE .

PSE realizuje w Polsce Wschodniej wiele inwestycji związanych m.in. z budową mostu energetycznego Polska-Litwa. Będą one trwały w latach 2014-2015, ale też i później sięgając w czasie do 2020 roku. Szczebel niżej, czyli na poziomie sieci dystrybucyjnej Polska Wschodnia to w przeważającej części domena PGE Dystrybucja z siedzibą w Lublinie. Firma działa na obszarze około 122 tys. km2, a obsługuje około 5,2 mln odbiorców. Plan inwestycyjny spółki na 2014 rok wynosi blisko 1,6 mld zł i jest większy o około 0,26 mld zł niż ubiegłoroczny.

- Generalnie rzecz biorąc stan techniczny sieci dystrybucyjnej oceniamy jako poprawny, zapewniający ciągłość zasilania naszych odbiorców, umożliwiający rezerwowanie w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii. Nasza struktura jest dopasowana do struktury odbioru, struktury demograficznej, struktury przemysłu , powstających nowych źródeł i przyłączanych odbiorców – oceniał Andrzej Adamczyk, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Dystrybucja.

Na terenie Polski Wschodniej, gdzie obecnie energię trzeba dosyłać, niewiele jest inicjatyw związanych z budową elektrowni o systemowym znaczeniu. PSE informowały o 5 umowach przyłączeniowych podpisanych z inwestorami już budującymi lub zamierzającymi zbudować źródła konwencjonalne w Polsce Wschodniej. Te powstające to nowy blok węglowy w elektrowni Kozienice i blok gazowo-parowy w Stalowej Woli. Najprawdopodobniej dołączy do nich niedługo budowa nowych jednostek gazowych w Puławach. Natomiast projekt budowy elektrowni Lublin otacza teraz cisza, a projekt budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce ma status zamrożonego.

- Bliskość źródeł paliw to niestety jest czynnik który gra na niekorzyść jeżeli chodzi o Polskę Wschodnią. Poza wyjątkiem okolic Lublina węgla tutaj zbyt dużo nie ma i jeśli chodzi o gaz to sytuacja też nie jest korzystna. Natomiast jeżeli chodzi o energetykę nuklearną to wiadomo, że żadna z lokalizacji , które są na krótkiej liście, nie znajduje się na terenie Polski Wschodniej. Natomiast jest zestaw technologii, który można powiedzieć, jest blisko Polski Wschodniej, a mianowicie energetyka odnawialna. Wydaje się ,że to jest potencjalnie ta technologia, która ma duży sens jeśli chodzi o rozwój w Polsce Wschodniej. Należy zwrócić uwagę, że m.in. struktura konsumpcji energii w regionie, która jest niekorzystna z punktu widzenia budowy dużych źródeł systemowych, akurat dla mocy OZE jest interesująca – ocenił Mariusz Przybylik, Lider Sektora Energetycznego A.T. Kearney.

I zainteresowanie budową OZE w Polsce Wschodniej widać. Zarówno z perspektywy PSE jak i PGE Dystrybucja. Dyrektor Adamczyk informował, że do sieci PGE Dystrybucja są przyłączone OZE o znamionowej mocy ponad 668 MW , a ważne umowy przyłączeniowe plus wydane warunki przyłączenia opiewają nad ponad 1700 MW. Z tego w poszczególnych regionach działania firmy od 65 do 80 proc. to są elektrownie wiatrowe, od 2 do 7 proc. biogazownie, a udział fotowoltaiki, który rośnie stanowi pomiędzy 15, a 30 proc. bilansów oddziałów firmy. Niestety, podobnie jak w innych regionach Polski także w Polsce Wschodniej występuje bariera przyłączeniowa.

OZE to jednak nie wszystko co interesuje w Polsce Wschodniej inwestorów z branży energetycznej. Uczestniczący w panelu Krzysztof Sadowski, prezes zarządu Enea Wytwarzanie, przekazał informacje wskazujące, że grupa Enea jest zainteresowana inwestowaniem w Polsce Wschodniej w energetykę wiatrową, ale i w ciepłownictwo.

- Jako Enea jesteśmy zainteresowani systemami ciepłowniczymi tego regionu. Analizowaliśmy już kilkanaście systemów ciepłowniczych, które sprzedają ponad 6 mln GJ ciepła. Wiemy, że potencjał całego regionu to około 13 mln GJ, które można rozpatrywać, a z tego około 10 mln GJ dałoby się skojarzyć z produkcją energii elektrycznej w rożnych technologiach – powiedział Krzysztof Sadowski.

Prezes Enei Wytwarzanie wskazywał, że budzące zainteresowanie firmy obiekty to na ogół nieduże jednostki, a w związku z mogłyby wykorzystywać biomasę, czy inne paliwa, ale nie koniecznie węgiel, którego wykorzystywania jednak bynajmniej nie przekreślił.

- Jesteśmy zainteresowani inwestycjami, ale to czy zyskamy możliwość zainwestowania w kogenerację nie zależy tylko od nas, ale przede wszystkim od gmin. Mówiąc zaś o biomasie pamiętajmy, że o nie tylko rozwój źródeł wytwórczych, ale całej infrastruktury związanej z produkcją biomasy. Myślę, że to bardzo istotny element dla regionu wschodniego – ocenił prezes Sadowski.

Na obszarze Polski Wschodniej, a konkretniej Polski Północno-Wschodniej trwają inwestycje związane z budową mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa. W ramach tego przedsięwzięcia po polskiej stronie granicy powstanie m.in. linia 400 kV Narew-Łomża- Ostrołęka i zostanie rozbudowana stacja 220/110 kV Ostrołęka o rozdzielnię 400 kV wraz z modernizacją rozdzielni 220 kV i budową nowej rozdzielni 110 kV. Między innymi dzięki połączeniu Polska-Litwa znacznie zmieni się sytuacja energetyczna państw nadbałtyckich UE.

- Kraje nadbałtyckie nie były podłączone do kontynentalnej sieci europejskiej , są podłączane dopiero teraz. Most energetyczny Polska-Litwa zmieni sytuację, da wiele możliwości handlowych, ale to nie jest jedyny projekt transgraniczny realizowany przez Litwę. Kolejny to Norball, którego wykonanie będzie oznaczało połączenie rynków szwedzkiego i litewskiego. Poza tym działa już połączenie Estlink pomiędzy Estonią i Finlandią – wyjaśniał Arturas Vilimas, prezes zarządu LitPol Link.

Natomiast patrząc z polskiego punktu widzenia perspektywy uruchomienia innych połączeń wschodnich niż polsko-litewskie są jeszcze mało konkretne. PSE informuje, że prowadzone są rozmowy z Ukrainą i Białorusią, ale nawet w przypadku połączenia z Ukrainą nie jest jeszcze ostatecznie określony wariant w jakim miałoby zostać uruchomione,

- W przypadku Ukrainy wybieramy w jaki sposób uruchomić nieczynną, ale istniejącą linię, a więc czy na napięciu 400 kV, czy 750 kV, ze wstawką zlokalizowaną po naszej stronie, czy po stronie ukraińskiej, czy może na razie w pierwszym etapie w układzie przejściowym z wydzieleniem jakichś bloków energetycznych na polski system. Połączenie z Ukrainą jest więc w fazie studialno-analitycznej natomiast połączenie z Białorusią jest na etapie. powiedziałbym rozmów na wyższym szczeblu. Nie jest to jeszcze etap, kiedy pracują grupy robocze. To jest mniej zaawansowania sprawa – informował dyrektor Mucha.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dla Polski Wschodniej dobra energetyka odnawialna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!