Dłużej nie można tego odkładać. Ta debata musi się odbyć

Dłużej nie można tego odkładać. Ta debata musi się odbyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu: o tym, czy polski przemysł będzie mógł przetrwać, zadecydują m.in. politycy.

- My funkcjonujemy na rynku globalnym. Jeśli ktoś produkuje za drogo, wypada z rynku. Nasz problem jest taki, że my nie możemy kupić energii po cenach, które mają nasi konkurenci, a funkcjonujemy na rynku globalnym, który nas każdego dnia weryfikuje - mówił Henryk Kaliś.

- Jak patrzę na współczynniki energochłonności procesu elektrolitycznego, który jest w mojej firmie stosowany, to w latach 90. ubiegłego wieku byliśmy na jednym z ostatnich miejsc, a w tej chwili jesteśmy na pierwszym. Myślę, że to samo mogliby powiedzieć przedstawiciele sektora stalowego, chemicznego, cementowego itd. - ocenił Henryk Kaliś.

Komentując wzrost cen energii Henryk Kaliś wskazał m.in., że jeśli ubiegłoroczny potencjalny wzrost cen energii dla gospodarstw domowych oglądać przez pryzmat jego dynamiki, to wzrost mógłby być duży, ale w liczbach bezwzględnych (zł/MWh) już wcale nie jest taki wielki (w podanym przykładzie przy zużyciu 3 MWh rocznie przez gospodarstwo domowe wzrost ceny o 100 zł/MWh to 300 zł rocznie).

- To są liczby kluczowe z punktu widzenia polityki energetycznej, bo tak naprawdę o tym, czy polski przemysł będzie mógł przetrwać, czy nie m.in. zadecydują politycy, określając, czy koszty związane z polityka energetyczną, fiskalną i klimatyczną będą ponosić odbiorcy przemysłowi, którzy będą finansować czy subsydiować odbiorców indywidualnych, czy może powinniśmy prowadzić taką politykę jaką prowadzą inne kraje europejskie, a na pewno wszystkie kraje europejskie, które maja silne gospodarki, czyli ochronę polskiego przemysłu przed rosnącymi kosztami energii – ocenił Henryk Kaliś, przewodniczący FOEEiG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dłużej nie można tego odkładać. Ta debata musi się odbyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!