DM Consus ponownie podniósł prognozę cen CO2

DM Consus ponownie podniósł prognozę cen CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dom Maklerski Consus przewiduje w prognozie z lipca br., że w III kwartale 2015 roku średnia cena uprawnień do emisji CO2 ( EUA) wyniesie 7,87 euro, co w stosunku do przewidywań z czerwca br. oznacza podniesienie prognozy cen CO2 na III kwartał 2015, ale także, że jest to kolejne podniesienie prognozy.

Dom Maklerski Consus ( DM Consus) prognozuje, że średnia cena uprawnień do emisji CO2 ( EUA) w III kwartale 2015 roku wyniesie 7,87 euro. Oznacza to wzrost ceny w stosunku do przewidywań z czerwca br. Wówczas DM Consus oceniał, że w III kwartale 2015 średnia cena uprawnień do emisji CO2 wyniesie 7,49 euro.

Prognoza lipcowa oznacza też, że DM Consus ponownie podnosi prognozę cen CO2. Prognoza czerwcowa była bowiem wyższa od majowej, w której DM Cosnus oceniał, że w III kwartale 2015 średnia cena uprawnień do emisji CO2 wyniesie 7,10 euro.

DM Cosnus informuje, że główne czynniki wpływające na obecną tj. lipcową, prognozę ceny uprawnień do emisji CO2 to wakacyjne obniżenie wolumenu uprawnień do emisji CO2, sprzedawanych na pierwotnych aukcjach, zbliżające się wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie MSR i grudniowy, a więc też już dość bliski, szczyt klimatyczny w Paryżu ( COP 21).DM Consus stwierdza, że wszystkie wymienione czynniki oddziałowują prowzrostowo na ceny CO2.

DM Consus uważa, że nic nie wskazuje na to by coś stanęło na przeszkodzie przegłosowaniu we wrześniu przez Radę UE reformy systemu handlu emisjami (EU ETS) polegającej na wprowadzeniu w 2019 roku tzw. rezerwy stabilizacyjnej (market stability reserve – MSR). Taki kierunek działań, wskazuje DM Consus, przy jednoczesnej aprecjacji wartości uprawnień, zmniejsza niepewność uczestników rynku CO2.

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na wzrost cen EUA jest wakacyjna redukcja wolumenów dostępnych na pierwotnych aukcjach uprawnień. W sierpniu br. , informuje DM Consus, oferowany wolumen uprawnień będzie aż o ponad 50 proc. mniejszy niż na lipcowych aukcjach, a więc zmniejszenie podaży może przyczynić się do wzrostów cen uprawnień do emisji CO2.

Poza tym wraz ze zbliżaniem się terminu Konferencji Klimatycznej (COP21) w Paryżu rosną , uważa DM Consus, nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie protokołu post-Kioto, a tym samym na stabilne kontynuowanie polityki klimatycznej. Spółka wskazuje, że widać to na przykładzie Francji, która niedawno upubliczniła propozycję programu transformacji energetycznej. Zdaniem DM Consus Francja jako gospodarz COP21 chce w ten sposób dać przykład pozostałym uczestnikom.

Najważniejsze deklaracje Francji dotyczą planowanego zmniejszenia udziału energii jądrowej w całkowitym zużyciu energii do poziomu 50 proc. oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku do 32 proc. Szacuje się, że w konsekwencji tych działań emisja CO2 we Francji zostanie zmniejszona o 40 proc. w porównaniu z emisją z roku 1990, a zużycie paliw kopalnych spadnie o 30 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!