Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych

Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?" wynika, że do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW. Potrzebna jest  jednak ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.

- Morska energetyka wiatrowa może być jedną z technologii kluczowych dla Polski, może stać się naszą krajową specjalnością. Szacujemy, że do 2035 roku możliwe jest uruchomienie 8-10 GW, a w dłuższej perspektywie ten potencjał może być większy - powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. zakłada budowę 10,3 GW mocy do 2040 r., co oznacza produkcję 44,1 TWh energii. Forum Energii szacuje, że przy 8-10 GW mocy w offshore możliwe byłoby zredukowanie o 25 proc. dzisiejszych emisji CO2.

Według raportu, rozwój wiatrowej energetyki morskiej, oprócz redukcji emisji CO2, poprawi bezpieczeństwo energetyczne, zdywersyfikuje miks energetyczny, zwiększy niezawodność systemu energetycznego poprzez rozbudowę i wzmocnienie sieci energetycznej w północnej części kraju, da impuls do rozwoju krajowego przemysłu i tworzenia nowych miejsc pracy.

Forum Energii rekomenduje w raporcie, by podjąć decyzję o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej tak, by uruchomić pierwsze elektrownie przed rokiem 2030. Wskazuje, że konieczne byłoby skrócenie czasu przygotowania do uruchomienia morskiej farmy poprzez przyspieszenie procesu uzyskiwania przez inwestorów wymaganych pozwoleń.

Rekomenduje się też wzmocnienie i rozbudowanie sieci wysokiego napięcia na północy kraju i zacieśnienie współpracy międzynarodowej w regionie Morza Bałtyckiego. Ponadto, potrzebne byłoby zmniejszenie ryzyka regulacyjnego.

- Czynnikiem, który nie jest wystarczająco brany pod uwagę są koszty kapitału. Inwestycje w farmy wiatrowe na morzu są kapitałochłonne, a koszty kapitału w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie - dodała prezes Forum Energii.

Z raportu wynika, że jednostkowe nakłady inwestycyjne na morskie farmy wiatrowe spadają i wynoszą obecnie około 3 mln euro na 1 MW.

W przypadku pierwszych polskich inwestycji w offshore nakłady mogą być do 10 proc. wyższe w porównaniu z krajami rozwiniętym potencjałem wykonawczym.

Zobacz także: Opłaci się inwestować w morską energetykę wiatrową. Projekt ustawy gotowy

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!