Do 2036 roku Hiszpania zamknie elektrownie atomowe

Do 2036 roku Hiszpania zamknie elektrownie atomowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Hiszpanii porozumiał się z największymi firmami energetycznymi tego kraju w sprawie sukcesywnego zamykania elektrowni atomowych - poinformował w środę dziennik “Diario Cordoba". Ostateczny termin funkcjonowania tych obiektów został ustalony na 2036 r.

Jak pisze gazeta, rząd Pedro Sancheza musi jeszcze doprecyzować harmonogram wygaszania elektrowni atomowych. Wydawana w Andaluzji gazeta dowiedziała się też, że firmom energetycznym udało się przesunąć maksymalny termin z 2035 roku na 2036 rok.

We wtorek hiszpańska minister ds. ekologii Teresa Ribera ujawniła w Senacie, że pierwsze elektrownie atomowe zostaną zamknięte w 2025 r. Dodała, że trzy biorące udział w rozmowach z rządem firmy - Iberdrola, Endesa i Naturgy - zgodziły się na sukcesywne zamykanie obiektów nuklearnych do 2035 r.

Minister Ribera zaznaczyła, że mimo zawartego porozumienia rząd w dalszym ciągu będzie rozmawiał z firmami energetycznymi "w celu opracowania dokładnego harmonogramu" zamykania działających na terenie Hiszpanii elektrowni atomowych.

"W związku z zawartym porozumieniem żadna z działających w naszym kraju elektrowni atomowych nie będzie od tej chwili musiała wnioskować o przedłużenie na 10 lat pozwolenia na funkcjonowanie" - dodała Teresa Ribera.

W listopadzie 2018 r. hiszpański sekretarz stanu ds. energetyki Jose Dominguez zapowiedział, że jego kraj zamknie w ciągu 10 lat siedem najstarszych reaktorów atomowych, których wiek przekracza 40 lat. Zaznaczył, że na liście tych placówek jest elektrownia jądrowa w położonym w pobliżu granicy z Portugalią Almaraz, której praca w ostatnich latach prowadziła do sporów między tymi państwami.

Z planów rządu Sancheza wynika, że pierwszy reaktor atomowy w Almaraz ma być wyłączony w 2023 r., a drugi w 2024 r.

Według portalu La Informacion w Hiszpanii działa obecnie 14 elektrowni i zakładów produkcyjnych z reaktorami atomowymi, a także ponad 1000 jednostek badawczych lub magazynowych, w których znajdują się odpady bądź instalacje radioaktywne. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Katalonii, Andaluzji oraz na terenie aglomeracji madryckiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!