Dostawca energii z urzędu utrącony

Dostawca energii z urzędu utrącony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze przed otwarciem rynku energii w lipcu Urząd Regulacji Energetyki (URE) zapowiadał, że niebawem ogłosi przetarg na tzw. sprzedawców z urzędu. Byłyby nimi firmy zobowiązane dostarczać prąd odbiorcom niemającym ochoty szukać ofert na rynku albo tym, których "rynkowy" dostawca splajtował.

Obecnie tacy odbiorcy pozostają u swoich tradycyjnych sprzedawców prądu, wydzielonych przez lokalne zakłady energetyczne. Gdyby przetarg URE wygrały inne firmy, zabrałyby rywalom całą pulę klientów, których starzy dostawcy obsługiwali na podstawie urzędowej taryfy - wyjaśnia "Puls Biznesu".

Dla większości tradycyjnych sprzedawców oznaczałoby to natychmiastową utratę pozycji na rynku. Eksperci dostrzegali w przetargu szansę dla nowych firm, nieobecnych teraz na detalicznym rynku energii. Niektórzy inwestorzy, np. belgijski Electrabel, zapowiadali, że wezmą reguły przetargu pod lupę i, jeśli będą fair, zapewne w nim wystartują - czytamy w "PB".

Przeciwko przetargowi protestowali z kolei ci inwestorzy, którzy wydali miliardy na kupno spółek dystrybucyjnych w Polsce wraz z obrotem energią na długo przed rozdziałem działalności sieciowej od handlu prądem. Szwedzki Vattenfall, nabywca Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, zapowiadał nawet, że jeśli urzędnicy spróbują ponownie "sprzedać" umowy z klientami, za które zapłacił w ramach prywatyzacji, będzie dochodził swoich praw w Brukseli - napisał "Puls Biznesu".

Wygląda jednak na to, że wojny nie będzie - uspokaja "PB". Właściciele mogą spać spokojnie, a chętni na mocne wejście w detaliczny handel prądem prawie na pewno obejdą się smakiem. Po wakacjach do Sejmu powinna trafić nowelizacja prawa energetycznego i przy okazji rząd ma wykreślić z ustawy zapisy o przetargu.

Jak dowiedział się nieoficjalnie "Puls Biznesu" w Ministerstwie Gospodarki (MG), projekt noweli jest już niemal gotowy. Zielone światło kierownictwa powinien dostać w tym tygodniu. Będzie prawdopodobnie zgodny z zaleceniami regulatora. A co zaproponował URE?

- Zapisy wprowadzone do prawa energetycznego w 2005 r. wydają się nieadekwatne do obecnych warunków. W naszej opinii, przekazanej Ministerstwu Gospodarki, odnosimy się krytycznie do przetargu na sprzedawcę z urzędu. Naszym zdaniem, tę rolę należy powierzyć spółkom o największym udziale w rynku na obszarze danej sieci dystrybucyjnej - mówi Wiesław Wójcik, wiceprezes URE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dostawca energii z urzędu utrącony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!