Doświadczenie polskich firm procentuje - od reaktora badawczego ”MARIA” do Olkiluoto 3

Doświadczenie polskich firm procentuje - od reaktora badawczego ”MARIA” do Olkiluoto 3
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wystarczy rzut oka na mapę gospodarczą Europy, aby przekonać się, że w państwach będących bliższymi, czy dalszymi sąsiadami Polski pracują elektrownie jądrowe.

Tymczasem nasz kraj – jak do tej pory – jest jednym z nielicznych w Europie, gdzie nie ma tego typu elektrowni. Kiedy więc w Polsce przystąpiono do opracowania programu energetyki jądrowej, przeciwnicy tego sposobu generowania energii, ofensywnie artykułowali opinie, że polski przemysł nie jest przygotowany do realizacji inwestycji budowy elektrowni jądrowych. Mówili – nie mamy kadry, nie mamy potencjału technicznego, nie mamy doświadczeń w zakresie przemysłu jądrowego. Jak przedstawiaja się fakty?
Po pierwsze, polskie zaangażowanie w obszarach związanych z technologiami jądrowymi sięga już drugiej połowy lat 50. minionego wieku – vide reaktor badawczy EWA (1958), a następnie przygotowania i budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Po drugie: owo zaangażowanie polskiej nauki i przemysłu, dotyczy nie tylko minionego stulecia, ale także współczesności. Ostatnim spektakularnym przykładem aktywności polskich specjalistów i polskich przedsiębiorstw jest Olkiluoto 3, czyli dobrze oceniana praca przedsiębiorstw polskich, pracujących na zlecenie firmy AREVA na największej w Europie budowie przemysłu jądrowego.

Elektrobudowa na jądrowym rynku

Jedną z polskich firm, która zaczęła zdobywać doświadczenie na rynku jądrowym jest Elektrobudowa SA. W przemyśle wysokich technologii nic nie dzieje się wskutek przypadku. Aby zostać przyjętym do grona firm wyspecjalizowanych w określonych obszarach hight-tech trzeba wykazać się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem na najwyższym poziomie technicznym.

W minionym wieku Elektrobudowa SA – informuje prezes Jacek Faltynowicz - uczestniczyła w budowie sześciu siłowni jądrowych, wykorzystujących jeszcze radziecką technologię. Ostatni projekt jądrowy tego typu został zakończony pod koniec lat 80’. Firma miała okazję pracować na Ukrainie, w Rosji, Czechach, Bułgarii, a także w Rumunii. W tej chwili współuczestniczy w instalacji reaktora wodno-ciśnieniowego opartego na francuskiej technologii EPR.

Prezes Jacek Fałtynowicz podkreśla, iż „jest to pierwszy tego rodzaju reaktor budowany w Europie, w związku z tym wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa, organizacji zarządzania projektem, jakości wykonywanych prac oraz ich terminowości są o wiele większe ze strony inwestora, niż w innych projektach, nawet o zbliżonej wielkości.”
Elektrobudowa w projekcie OL3 odpowiada za prace instalacyjne, montaż części elektrycznej reaktora oraz instalację urządzeń zwanych rurkami impulsowymi, które służą do pomiaru parametrów cieczy znajdującej się wewnątrz reaktora.

Sumowanie doświadczeń

Bardzo interesującym przykładem - nie tylko wyłącznie z uwagi na nowatorstwo przedsięwzięć technicznych, ale również z racji procesu organizacji pracy jest inwestycja w Olkiluoto w Finlandii.

Pierwsze doświadczenie, jakie udało nam się zdobyć – mówi Jacek Faltynowicz - dotyczy współpracy z kilkudziesięcioma, a bezpośrednio kilkunastoma różnymi grupami narodowościowymi, pracującymi na jednym projekcie w tym samym czasie. Przyznam szczerze, że jesteśmy dumni z tego, że potrafiliśmy bez problemu odnaleźć się w gronie dużych międzynarodowych firm, a przede wszystkim skutecznie działać. Warto wspomnieć, że w szczytowym momencie prac na placu budowy EPR w OL3 pracowało 4,3 tysiąca pracowników z około 60 krajów. Momentami polski był najbardziej popularnym i najczęściej słyszanym językiem za sprawą ogromnej liczby wykwalifikowanych pracowników oraz inżynierów z Polski. Około 25 polskich firm było zaangażowanych w budowę reaktora EPR, oprócz Elektrobudowy były to min. KMW, Polbau, Polimex-

Mostostal, Warbud i wiele innych

Kolejnym ciekawym doświadczeniem- dodaje Fałtynowicz - był fakt, że polski specjalista w zakresie BHP ma prawo z przyczyn formalnych wstrzymać prace dowolnego odcinka budowy, również takiego, na którym nie pracowała ani jedna osoba z Elektrobudowy. Ogromna odpowiedzialność i wiedza w tej dziedzinie reprezentantów naszej firmy dają wielką satysfakcję.

Klucz do owocnej współpracy

Gdzie go szukać? Znamienna w tej kwestii jest wypowiedź prezesa Jacka Fałtynowicza, który stwierdza:

W projekcie OL3 nasza firma zajmuje się wykonawstwem, zaś AREVA projektowaniem, logistyką, nadzorem i egzekwowaniem prowadzonych prac, a także udzielaniem wskazówek i pomocy. Osobiście współpracę z firmą AREVA oceniam bardzo dobrze.

Korzyści, jakie nasza firma czerpie ze współpracy z firmą AREVA to oczywiście kontrakt o wysokiej wartości, ale również satysfakcja z pracy nad tak skomplikowanym projektem i nowe doświadczenie, jakie firma mogła zdobyć.

Olkiluoto 3 to miejsce w pewnym sensie unikatowe pod względem nowych technologii, jakie zostały wykorzystane do budowy reaktora. „Są to technologie związane z systemami wyprowadzenia mocy przez kopułę szczelną reaktora. To jest absolutna nowość oraz ekstremalnie wysoki poziom wymagań, co do tego obiektu. Dotychczas z niczym podobnym nie mieliśmy do czynienia. I myślę, że chyba nikt w Polsce również.” – mówi Fałtynowicz.

Uczestnictwo polskiej firmy w międzynarodowym przedsięwzięciu przyniosło wiele wymiernych korzyści głównie w kwestiach zdobycia unikatowego doświadczenia, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że reaktor EPR w Olkiluoto ma być pierwszym tego rodzaju obiektem na świecie. Okazało się, że Polacy potrafią posługiwać się takimi samymi sieciowymi rozwiązaniami związanymi z projektowaniem, nadzorowaniem jakości prac czy z tymi samymi systemami komunikacyjnymi. Jeszcze 10 lat temu byłoby to trudne do wyobrażenia.

AREVA w Europie jest głównym dostawcą technologii jądrowej dla energetyki zawodowej i mamy nadzieję, że kolejne projekty w Europie będą realizowane przez AREVĘ z udziałem naszej firmy, być może nawet w szerszym zakresie, niż w chwili obecnej”. – dodał Jacek Fałtynowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Doświadczenie polskich firm procentuje - od reaktora badawczego ”MARIA” do Olkiluoto 3

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!