XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dyrektor GE: energia czeka na strategię

Dyrektor GE: energia czeka na strategię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka jądrowa ma wielką przyszłość, ale w Polsce nawet nie wiadomo, czy jest dla jej rozwoju sprzyjając atmosfera - mówi w wywiadzie dla "The Wall Street Journal Polska" Lesław Kuzaj, dyrektor General Electric w Europie Środkowej.

- Myślę, że Polska mogłaby być pierwszym krajem w Europie, w którym elektrownia wykorzystująca zgazowywanie węgla kamiennego by powstała. Nikt do tej pory nie wychwytywał dwutlenku węgla. Być może w drobnej skali, ale my mówimy o sporym przedsięwzięciu, o elektrowni mocy 800 MW. Ze względu na największe zasoby węgla, ale przede wszystkim całą infrastrukturę z węglem związaną - instytuty badawcze, uczelnie itd. - Polska wydaje się miejscem idealnym. To jest jednak projekt, w który powinny zaangażować się rządu albo Unia Europejska wespół z lokalnym zarządem - powiedział "WSJ Polska" Lesław Kuzaj.

Jak twierdzi GE chciałoby zaangażować się w projekt budowy elektrowni atomowej w Ignalinie. - Jest to pierwsza w regionie nowa elektrownia jądrowa. W planach jest uruchomienie reaktorów na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. Jeśli dodamy Polskę i Litwę, to mówimy o 7-8 reaktorach. Może pojawić się problem, że nie znajdzie się dostawca i realizacja planu odsunie się na kolejne kilkanaście lat - powiedział "WSJ".

Jak dodał, kiedyś na dostawę reaktora czekało się lata, obecnie, przynajmniej w GE, reaktory dostarcza się 36 miesięcy. jednak w reakcji na niepewność energetyczna, a w Europie dodatkowo na normy emisji CO2, zainteresowanie energią jądrową niesłychanie wzrosło na całym świecie. - Po kilkunastu, jeśli nie więcej, latach uśpienia, przemysł jądrowy może nie być w stanie dostarczyć tyle urządzeń, na ile jest popyt. Może dojść do sytuacji, że sam fakt, iż ktoś chce zbudować elektrownię w jakimś kraju, to za mało. Może nie być firmy, która to zamówienie zrealizuje. Indie i Chiny chcą po kilkanaście reaktorów, w USA w ubiegłym tygodniu złożono cztery zamówienia - powiedział L. Kuzaj.

Jak powiedział "WSJ Polska", sprawa w Polsce jest dopiero w sferze dyskusji. Firma nie ma infrastruktury, ani zaplecza. - Trzeba na nowo dobudowywać bazę stworzoną na okoliczność Żarnowca. Nie wiem, czy jest nawet sprzyjająca atmosfera. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że technologia bardzo się zmieniła od lat 70. Teraz buduje się reaktory, które są odporne nawet na uderzenia z powietrza, potrafią same się kontrolować, jeśli osiągnięte są krytyczne wartości. Człowiek miałby problem, żeby coś zepsuć… - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektor GE: energia czeka na strategię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!