EBI sfinansuje tylko niskoemisyjne projekty energetyczne

EBI sfinansuje tylko niskoemisyjne projekty energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Bank Inwestycyjny wprowadza nowe kryteria finansowania projektów energetycznych - chce pożyczać środki przede wszystkim na niskoemisyjne projekty energetyczne, takie jak biomasa czy kogeneracja, a nie np. na nowe elektrownie węglowe.

EBI przyjął nowe kryteria dofinansowania projektów energetycznych, zgodnie z którymi środki będą mogły trafić tylko na te projekty, w przypadku których emisje nie przekroczą limitu 550g CO2/kWH. Jak wyjaśnił PAP w czwartek Richard Willis z biura prasowego EBI, nowe kryteria wyróżniają trzy rodzaje elektrowni, w przypadku których ten próg zostanie przekroczony - na węgiel brunatny, węgiel kamienny i ropę naftową.

Jak dodał, pomimo że w nowych wytycznych EBI większy nacisk kładzie na finansowanie odnawialnych źródeł energii, efektywność energetyczną i rozwój infrastruktury, pożyczki będą mogły także uzyskać istniejące elektrownie, które chcą ograniczyć emisje CO2.

- Elektrownie węglowe, które będą chciały zainwestować w redukcję emisji poprzez wykorzystanie biomasy czy inne, ograniczające emisje technologie, będą uprawnione (do otrzymania finansowania - PAP) - poinformował PAP Willis. Z danych przedstawionych przez EBI wynika, że poniżej progu 550 g CO2/kWH znajdzie się np. wykorzystanie węgla w blokach energetycznych pracujących w kogeneracji.

Inwestycja, w przypadku której emisje przekroczyłyby 550 g CO2/kWH, będzie mogła być sfinansowana w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku wysp, gdy chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego lub gdy projekt realizowany poza obszarem UE przyczyni się do walki z ubóstwem w regionie.

Europejski Bank Inwestycyjny jest własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie, z przeznaczeniem na projekty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu norm środowiskowych zarówno w UE, jak i w krajach sąsiedzkich lub rozwijających się. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na programy i projekty realizowane w UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!