EEA: emisje zanieczyszczeń w UE mogłyby być dużo mniejsze

EEA: emisje zanieczyszczeń w UE mogłyby być dużo mniejsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Emisje zanieczyszczeń powietrza mogłyby być dziś o wiele mniejsze, gdyby duże europejskie elektrownie, huty i inne obiekty już w 2009 r. zareagowały na unijną dyrektywę - poinformowała Europejska Agencja Środowiska (EEA).

Polska należy do unijnej czołówki emitującej szkodliwe związki azotu, siarki i pyły - wynika z najnowszego raportu nt. zanieczyszczeń powietrza w Europie, przygotowanego przez unijnych ekspertów.

Listę państw Unii Europejskiej przodujących w emisjach stworzono po zestawieniu danych z niemal 1600 dużych elektrowni, hut i innych tego typu instalacji.

Szkodliwe emisje zanieczyszczeń do atmosfery, np. tlenków azotu, mogłyby być w Europie wyraźnie mniejsze, przynajmniej teoretycznie. Ich ilość wypuszczana w powietrze przez wybrane obiekty (np. duże elektrownie i inne podobne obiekty) mogłaby być o 36 proc. mniejsza, gdyby już w 2009 r. zostały one zmodernizowane zgodnie z wytycznymi unijnej dyrektywy ws. ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza z dużych obiektów energetycznego spalania, np. z elektrowni (LCPD).

Związane z tym redukcje emisji dwutlenku siarki i pyłów byłyby odpowiednio o 66 proc. i 64 proc. mniejsze niż są dziś - wynika z raportu przedstawionego przez EEA.

Eksperci pracujący dla EEA dostrzegają jednak duży potencjał, jeśli chodzi o ograniczenie emisji z elektrowni i innych dużych zakładów. Warunkiem poprawy jest ich modernizacja z wykorzystaniem najlepszych, dostępnych technologii. Zakładany cel można osiągnąć dzięki modernizacji nawet części elektrowni węglowych - zakładów największych i będących dziś w czołówce trucicieli atmosfery.

Najwięcej związków azotu emitują duże elektrownie i inne, podobne obiekty z Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii - wynika z danych z 2009 r., cytowanych przez EEA. Jeśli jednak porównać faktyczną skalę emisji w roku 2009 r. i ich skalę możliwą po wypełnieniu zaleceń dyrektywy - okazuje się, że najwięcej do zrobienia mają Grecja, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania.

Co do emisji dwutlenku siarki, wśród krajów Unii Europejskiej przoduje Bułgaria i Rumunia, odpowiadające w sumie za niemal 40 proc. całej unijnej emisji. Tuż po nich są Grecja i Polska. Ta sama czwórka odpowiada za największe emisje pyłów. Skala ich emisji jest w tych krajach o wiele większa, niż teoretyczna, czyli gdyby instalacje dostosowano zgodnie z założeniami dyrektywy LCPD.

Eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenia tlenkami azotu i dwutlenkiem siarki powodują zakwaszanie gleby i zbiorników słodkiej wody. Szkodzą roślinom i organizmom wodnym, mogą też przyspieszać erozję budynków. Obie grupy związków sprzyjają powstawaniu w atmosferze tzw. aerozoli atmosferycznych (PM). Z kolei tlenki azotu w obecności słonecznego światła wchodzą w reakcje z lotnymi związkami organicznymi, powodując powstawanie ozonu.

Ozon w małych ilościach wywołuje kaszel i bóle głowy, w większych prowadzi do obrzęku płuc i śmierci. Jednocześnie ozon, który znajduje się w stratosferze jest niezbędny dla życia na Ziemi.

Ze względu na zły wpływ na zdrowie ludzi, aerozole atmosferyczne i ozon uważa się obecnie za sprawiające najwięcej problemów zanieczyszczenia w Europie. EEA szacuje, że zdrowotne i środowiskowe koszty zanieczyszczenia powietrza przez sektor produkcji energii w 2009 r. wynosiły od 26 do 71 mld euro.

W raporcie EEA podkreślono też, że od 2004 r. wiele krajów UE osiągnęło postęp w redukcji emisji związków azotu, dwutlenku siarki i pyłów. W latach 2004-2009 emisje tlenków azotu pochodzące z ponad 1,5 tys. dużych elektrowni i innych obiektów zmalały w sumie o 30 proc., a emisje dwutlenku siarki i pyłów - o ponad połowę.

"Nie zawsze jednak wynikało to ze stosowania najlepszych dostępnych technologii" - zastrzegają autorzy raportu. - Czasami były to po prostu konsekwencje spowolnienia gospodarczego, mniejszego zapotrzebowania na energię, większego zużycia energii odnawialnej czy zamknięcia niektórych elektrowni".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEA: emisje zanieczyszczeń w UE mogłyby być dużo mniejsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!