XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Efektywność energetyczna sposobem na redukcję emisji CO2

Efektywność energetyczna sposobem na redukcję emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Każda oszczędność energii wytworzonej z paliw kopalnych oznacza redukcję emisji dwutlenku węgla, a podnoszenie efektywności zużycia energii to najtańszy sposób utrzymania procesów energetycznych bez kosztowych inwestycji – mówiono w czwartek podczas seminarium towarzyszącego COP24.

  • Ze statystyk wynika, że wdrożenie w przedsiębiorstwie nowoczesnych rozwiązań poprawiających efektywność może dać oszczędności sięgające nawet 25 proc. kosztów energii w firmie.
  • W przypadku rozwiązań wykorzystujących kogenerację, poligenerację czy wysokotemperaturowe pompy ciepła, poniesione nakłady przy typowych inwestycjach mogą zwrócić się w ciągu trzech lat.
  • Eksperci wskazują, że podnoszenie efektywności energetycznej jest najczęściej długotrwałym, ciągłym procesem, który jednak warto realizować. "Nie ma tańszej i czystszej energii niż ta, której nie musimy zużyć" - przekonywali.

Energetyka ukierunkowana na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych była w czwartek tematem przewodnim dyskusji w polskim pawilonie podczas trwającego w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ.

Eksperci i praktycy wskazywali m.in. na możliwości poprawy efektywności energetycznej, z korzyścią zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla przedsiębiorstw, które dzięki nowym technologiom mogą uzyskać znaczące oszczędności i poprawić rentowność.

"W sytuacji używania energii ze źródeł konwencjonalnych, każda redukcja zapotrzebowania na energię będzie związana z redukcją emisji. Można realizować to lepiej lub gorzej, ale za każdym razem efekt będzie dawał się oszacować, a każda inwestycja będzie opłacalna" - ocenił wiceprezes wyspecjalizowanej w efektywności energetycznej firmy DB Energy Piotr Danielski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej oraz Izby Energetyki Przemysłowej.

Ze statystyk wynika, że wdrożenie w przedsiębiorstwie nowoczesnych rozwiązań poprawiających efektywność może dać oszczędności sięgające nawet 25 proc. kosztów energii w firmie. W przypadku rozwiązań wykorzystujących kogenerację, poligenerację czy wysokotemperaturowe pompy ciepła, poniesione nakłady przy typowych inwestycjach mogą zwrócić się w ciągu trzech lat.

Jak mówił Danielski, przy obecnych, rosnących cenach energii elektrycznej inwestycje podnoszące efektywność zwracają się nawet o połowę szybciej niż zakładane z reguły 5-7 lat. Ponadto zastosowanie nowoczesnych rozwiązań służących monitoringowi i optymalizacji zużycia energii, w tym tzw. internetu rzeczy, może być dla firm sposobem na "skok technologiczny" - wdrożenie innowacyjnych technologii, skutkujące podniesieniem rentowności wszystkich procesów przemysłowych.

Eksperci wskazują, że podnoszenie efektywności energetycznej jest najczęściej długotrwałym, ciągłym procesem, który jednak warto realizować. "Nie ma tańszej i czystszej energii niż ta, której nie musimy zużyć" - przekonywał Danielski.

Wsparcie przedsiębiorców w działaniach służących poprawie efektywności zadeklarował prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski. "Jako urząd zmieniliśmy sposób działania. Odeszliśmy od definiowania jedynie bezpieczeństwa technicznego urządzeń na rzecz pojęcia bezpieczeństwa publicznego" - mówił prezes, podkreślając, że w tym pojęciu mieści się zarówno bezpieczeństwo ekologiczne, jak i energetyczne.

"Inspekcja pozostaje naszym zadaniem, ale naszą misją jest również to, abyśmy działali nowocześnie, profesjonalnie i aktywnie (…) i abyśmy - przez nasze wymagania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa technicznego - stale podnosili poprzeczkę i zmuszali przemysł do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań" - podkreślił prezes Urzędu Dozoru Technicznego, wskazując na potrzebę budowania kultury ukierunkowanej na poszanowanie energii i efektywność energetyczną.

Urząd - jak zadeklarował jego prezes - poprzez m.in. certyfikację i audyty wspiera przedsiębiorstwa przede wszystkim w tym, by mogły spełniać wymagania prawne, także te środowiskowe i energetyczne. "Naszą przewagą jest niezależność od producentów urządzeń i obiektywna ocena" - podkreślił Ziółkowski, przypominając, że Urząd wykorzystuje w swoich działaniach również zaawansowane technologie, w tym zdalny monitoring, emisję akustyczną i drony.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Efektywność energetyczna sposobem na redukcję emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!