XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Efektywność energetyczna. Trzeba więcej skuteczności

Efektywność energetyczna. Trzeba więcej skuteczności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

5 czerwca minął termin wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. To dobra okazja, by dokonać krótkiego przeglądu wybranych środków na rzecz poprawy efektywności energetycznej wprowadzonych do tej pory w Polsce.

Najbardziej znanym narzędziem służącym poprawie efektywności energetycznej są tzw. białe certyfikaty wprowadzone ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej. Stanowią one potwierdzenie (zaświadczenie) uzyskania określonych oszczędności energii średniorocznie, które jest wydawane podmiotom wyłonionym w przetargu ogłaszanym przez Prezesa URE. Biały certyfikat może stanowić przedmiot obrotu po dokonaniu rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii. Do nabycia białych certyfikatów i ich umorzenia przez Prezesa URE jest zobowiązany szeroki krąg przedsiębiorstw energetycznych: sprzedawców ciepła, energii elektrycznej i gazu (alternatywnie mogą one uiścić opłatę zastępczą).

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, do roku 2016 r. system ten miał spowodować uzyskanie oszczędności wielkości 25 586 GWh (2,2 Mtoe), należy w tym miejscu zauważyć, że cel indykatywny w zakresie oszczędności energii dla Polski wynosi 4,5 Mtoe.

Do tej pory został rozstrzygnięty jeden przetarg Prezesa URE, którego wyniki zostały opublikowane we wrześniu 2013 r. Łączna wartość wybranych ofert opiewała na ok. 20 700 toe, co stanowiło zaledwie 3,76 proc. wobec przewidzianych do wydania świadectw efektywności energetycznej o wartości 550 000 toe.

Następny, drugi przetarg został opublikowany w grudniu 2013 r. i jest obecnie realizowany. Łączna wartość przewidzianych do wydania białych certyfikatów wynosi aż 1 368 297 toe.

Przykładem wdrożenia środków na rzecz poprawy efektywności energetycznej w Polsce jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak czytamy w "Danych Liczbowych FTiR", fundusz przyczynia się znacząco do termomodernizacji budynków wielorodzinnych (93 proc. wszystkich przyznanych środków). Od 1999 do 2013 r. został zasilony kwotą 1 555 mln zł. Przynosi oczywiste oszczędności w kosztach energii, w samym tylko roku 2013 ponad 700 mln zł.

Innym stosowanym środkiem jest Demand Side Managment (pol. - zarządzanie stroną popytową) - realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które kupują usługę "Praca Interwencyjna: Redukcja Zapotrzebowania na polecenie". PSE zorganizowały przetarg na redukcję ok. 200 MW podzielonych na pakiety. Dwa pakiety w zrealizowanym przetargu przyznane zostały kopalni węgla brunatnego Bełchatów - redukcja od 21 do 35 MW w miesiącach X-III oraz IV-IX na 4 h. Przetarg na pozostałe pakiety został umorzony.

Wachlarz możliwych do zastosowania środków służących poprawie efektywności energetycznej jest bardzo szeroki. Pozostaje mięć nadzieję, że będą stosowane z większą niż to miało miejsce do tej pory skutecznością.

Tekst powstał w ramach Akademii Energii, projektu edukacyjnego zainicjowanego w 2012 r. przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi. Biorą w nim udział osoby pasjonujące się energetyką, które z tą branżą wiążą swoją przyszłość zawodową. Adresatami programu są studenci i absolwenci uczelni wyższych, kierunków ekonomii, prawa, finansów oraz uczelni technicznych, którzy mają nie więcej niż 26 lat.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Efektywność energetyczna. Trzeba więcej skuteczności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!