XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekolodzy i wędkarze wspólnie przeciw małym elektrowniom wodnym

Ekolodzy i wędkarze wspólnie przeciw małym elektrowniom wodnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przebrany za "złotą rybkę" szef ekologicznego "Klubu Gaja" Jacek Bożek wręczył wiceministrowi środowiska Januszowi Zalewskiemu petycję ekologów, naukowców i wędkarzy o moratorium na budowę małych elektrowni wodnych. W ich ocenie, nic nie usprawiedliwia zamieniania przez elektrownie płynących rzek w zamulone stawy. Również korzyści energetyczne z ich pracy są nikłe.

Zalewski zapewnił w czwartek, że część tej petycji została zrealizowana, ponieważ resort wstrzymał już wydawanie pozwoleń na budowę małych elektrowni wodnych i poddaje ponownej ocenie już wydane pozwolenia.

Przypomniał, że po medialnych doniesieniach o planach budowy wielu małych elektrowni wodnych na Dunajcu, co mogłoby doprowadziłoby do zagłady życia wodnego, zostały wstrzymane wszystkie inwestycje na tej rzece. "Poddamy rewizji wszelkie oceny oddziaływania na środowisko, by stwierdzić, czy te małe elektrownie wodne nie będą temu środowisku szkodziły" - zapewnił wiceminister.

Według ekologów w Polsce jest już ponad 674 małych elektrowni wodnych, a kolejne czekają na uzgodnienia. Produkują one obecnie tylko ok. 0,49 proc. prądu w kraju. Autorzy petycji uważają, że polski rząd może wydać moratorium na budowę małych elektrowni wodnych, tak jak zrobiła to Szwecja i Hiszpania. Większość krajów europejskich wycofało się z budowy nowych małych elektrowni wodnych i burzy już istniejące - przypominają.

Przemysław Nawrocki z WWF Polska powiedział PAP, że petycja, pokazująca, że całe społeczeństwo jest przeciwne niszczeniu polskich rzek powinna wpłynąć na stanowisko resortu środowiska. "Może da to ministerstwu impuls, by radykalnie rozwiązać problem niszczenia polskich rzek. Dzieje się to często za unijne pieniądze, które są nam przekazane z wiarą, że wykorzystamy je dobrze. My niestety marnujemy je na prace, które zamiast poprawić stan wód, pogarszają je" - powiedział PAP Nawrocki.

"Mała retencja jest zasadna, ale nie w postaci zapór na naturalnych płynących wodach i potokach. Trzeba przywracać naturalne zdolności retencyjne dolin rzek i krajobrazu - żeby było więcej lasów, regenerować wszelkie mokradła i bagna, które osuszono. Wtedy nie trzeba będzie budować nowych zbiorników, a woda nie będzie nam uciekała" - tłumaczył.

"Można rozważać budowę elektrowni na tzw. młynówkach - bocznych kanałach, które pozwalają napędzać odpowiednie urządzenia, ale nie ingerują w przepływ wody w rzece" - powiedział ekspert z WWF. "Takie rozwiązanie pozwala uzyskiwać dużą energię wody, przy relatywnie niewielkich szkodach w środowisku" - dodał.

Ekolodzy mają nadzieję, że powstaną jasne wytyczne dla konstruktorów, inwestorów, instytucji wydających decyzje środowiskowe, które sprawią, że nie powstanie żadne nowe urządzenie szkodzące środowisku. "Istniejące już urządzenia powinny zostać wyposażone w tzw. przepławki pozwalające rybom na swobodny przepływ w dół i górę rzeki - na tarliska. Każda istniejąca elektrownia powinna być wyposażona w zabezpieczenia turbin wytwarzających energię, by nie wpadały w nie ryby" - powiedział Nawrocki.

"Turbiny, to są maszynki do mielenia ryb. Niezabezpieczone turbiny ranią mniejsze ryby, a zabijają wszystkie większe. Na przykład wszystkie węgorze, płynące w dół rzeki, na której muszą pokonać turbinę elektrowni - ginie" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekolodzy i wędkarze wspólnie przeciw małym elektrowniom wodnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!