Ekspert: obecnie zagrożeni są głównie pracownicy elektrowni Fukushima

Ekspert: obecnie zagrożeni są głównie pracownicy elektrowni Fukushima
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wyższy 100 tys. razy od normy poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 japońskiej elektrowni Fukushima stanowi na razie zagrożenie głównie dla jej pracowników - powiedział PAP prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

Odnosząc się do przekroczonej 1150 razy normy dla stężenia radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu siłowni ekspert podkreślił, że o "długoterminowym zagrożeniu na razie w tym przypadku nie może być mowy".

Według niego zawartość w wodzie radionuklidów pochodzących z reaktorów będzie się drastycznie zmniejszała wraz z odległością od reaktorów i upływem czasu, o ile nie pojawią się nowe "dostawy" jodu. "Jod-131 rozpada się stosunkowo szybko i co osiem dni jego ilość będzie zmniejszać o połowę. Zatem gdybyśmy mieli do czynienia z wodą stojącą, to po dwóch miesiącach norma byłaby przekroczona tylko dwukrotnie" - wyjaśnił prof. Dobrzyński, który jest dyrektorem Działu Szkolenia i Doradztwa Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku oraz kierownikiem I Zakładu Fizyki Ciała Stałego, Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu w Białymstoku.

Ekspert zaznaczył zarazem, że wszelkie normy zawartości radionuklidów w wodzie są ustalane z dużym zapasem bezpieczeństwa i dotyczą wody słodkiej. "Do norm w wodzie morskiej należy podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż nie do końca wiadomo, co taka norma w ruchomym morzu może znaczyć" - powiedział.

Informację o tym, że radioaktywność wody morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima I - zniszczonej przez trzęsienie ziemi i falę tsunami 11 marca - jest wyższa 1150 razy od normy podała w poniedziałek rano agencja AFP. Pomiaru dokonano ok. 30 metrów od reaktorów nr 5 i 6.

Natomiast do przekroczonego 100 tys. razy ponad normę poziomu radioaktywności w wodzie chłodzącej reaktor nr 2 siłowni przyznał się w niedzielę jej operator, firma TEPCO. Przedstawiciele firmy sprostowali w ten sposób wcześniejsze doniesienia o przekroczeniu norm radioaktywności 10 mln razy. Zaznaczyli zarazem, że i tak jest ono "niepokojąco wysokie".

"Póki jest to ograniczone do terenu elektrowni, stanowi wyłącznie zagrożenie dla jej pracowników" - powiedział PAP prof. Dobrzyński. Przypomniał, że wzrost poziomu radioaktywności w wodzie chłodzącej reaktor jest konsekwencją stopienia się koszulek cyrkonowych, które odsłoniły paliwo jądrowe i w związku z tym część produktów jego rozszczepienia zaczęła się przedostawać do wody.

"Obecnie woda jest niezbędna do chłodzenia reaktora i zabezpieczania rdzenia oraz jego otoczenia. Dopóki wysoki poziom radioaktywności ogranicza się do terenu elektrowni nie ma zagrożenia dla środowiska" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: obecnie zagrożeni są głównie pracownicy elektrowni Fukushima

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!