Ekspertka: zalesianie to nie sposób na rekompensowanie emisji CO2

Ekspertka: zalesianie to nie sposób na rekompensowanie emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Emisje ze spalania paliw kopalnych powinny być redukowane, a nie kompensowane przez sadzenie drzew - uważa dyrektor organizacji Carbon Market Watch, Eva Filzmoser. Problem ten powinien być traktowany oddzielnie w polityce klimatycznej - dodaje.

Filzmoser podkreśliła w rozmowie z PAP, że użytkowanie gruntów odgrywa ważną rolę w polityce klimatycznej i w globalnych emisjach także z powodu swojej "wyjątkowości", bo nie tylko jest źródłem emisji, ale również ze względu na fakt, że lasy i gleba mogą przechowywać CO2. Przyznała, że są różne poglądy na to, jak traktować emisje wynikające z użytkowania gruntów.

"Ważne, by wiedzieć, że emisje wynikające z użytkowania gruntów mają zdecydowanie inny cykl (CO2) niż emisje z paliw kopalnych" - wyjaśniła. Jak zaznaczyła, dwutlenek węgla z drzew "idzie do atmosfery i jest absorbowany z powrotem", a więc drzewo absorbuje to, co emituje, podczas gdy emisje ze spalania paliw kopalnych są dużo większe niż możliwości absorpcyjne natury.

"Paliwa kopalne są przechowywane pod ziemią przez miliony lat i emisje pochodzące z ich spalania pozostają w atmosferze przez miliony lat, dopóki nie zostaną zmagazynowane" - powiedziała ekolożka. Dlatego - jej zdaniem - powinno się poważanie zastanowić, zanim się połączy te dwa cykle w polityce klimatycznej, bo "atmosfera traktuje je inaczej".

"Nasze stanowisko jest takie, że trzeba się zająć emisjami z paliw kopalnych i emisjami z użytkowania gruntów, ale oddzielnie w różnych ramach" - zaznaczyła Filzmoser. Stąd, w jej opinii, emisje nie powinny być kompensowane przez sadzenie drzew, zwłaszcza że przechowywanie CO2 w glebie i drzewach nie ma charakteru trwałego, ale czasowy, "chyba, że zobowiążemy swoje wnuki, że nie zetną drzew" przez setki czy tysiące lat.

"To bardzo ważne, by był cel (redukcji emisji) w sektorze emisji z paliw kopalnych, ale te cele nie powinny być osiągane kosztem węgla przechowywanego w gruntach (i lasach), bo to nie jest na zawsze" - zastrzegła Filzmoser.

Wskazała, że konwencja klimatyczna ONZ nie do końca jeszcze obejmuje emisje z użytkowania gruntów, choć istnieje system liczenia tego rodzaju emisji.

"W polityce UE, która jest ważna dla Polski, także nie jest jasne, jak będzie to traktowane. Będziemy wiedzieć w połowie przyszłego roku, gdy będzie propozycja legislacyjna w sprawie tego, jak emisje z użytkowania gruntów będą uwzględnione, ponieważ było porozumienie w sprawie redukcji emisji o 40 proc. do 2030 roku i ono także zawierało sektor użytkowania gruntów. Nie jest jednak jasne, czy instrument polityki będzie rzeczywiście łączył te dwa różne sektory (emisji z paliw kopalnych i użytkowania gruntów), czy też potraktuje je oddzielnie, co - jak uważamy - powinno mieć miejsce" - podsumowała.

W Paryżu trwają konsultacje międzynarodowych delegacji w sprawie projektu globalnej umowy klimatycznej, której celem jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza. Umowa miała być zawarta w piątek, jednak już zostało to przesunięte na sobotę ze względu na utrzymujące się kwestie sporne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspertka: zalesianie to nie sposób na rekompensowanie emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!